A.Ε. Λεχαινών-Ολυμπιονίκης 57-58: Ολυμπιονίκης για παραμονή

Ημερομηνία: 27-03-2019 | Συντάκτης:
Φάση από το ντέρμπι με τον Τροχανά να μαρκάρει ασφυκτικά τον Γιωτόπουλο.

Μεγάλο διπλό στο «Αέθλειον» – Σε δύσκολη θέση η Α.Ε.Λ.

Ο Ολυμπιονίκης νίκησε την Α.Ε.Λ. στο «Αέθλειον» στο ηλειακό ντέρμπι της Α1 ΕΣΚΑΗ με 57-58, το βράδυ της Δευτέρας και ελπίζει βάσιμα στην παραμονή, με τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν.  Η Α.Ε.Λ. έπεσε στη 12η θέση και πρέπει να υπερβάλλει εαυτό για να παραμείνει στην Α1 (θα υποβιβαστούν 3 ή 4 ομάδες και μειονεκτεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με Ολυμπιονίκη και Ζάκυνθο).

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι, πιο παθιασμένοι, παρότι λίγοι αριθμητικά έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και βρήκαν πόντους και στο τρανζίσιον και γενικότερα έφτασαν δίκαια στη νίκη, απέναντι σε μια Α.Ε.Λ. αγχωμένη και άστοχη αν αναλογιστούμε πως έπαιζε στην έδρα της.

Ο Ολυμπιονίκης πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ με τρίποντα των Τροχανά,  Μπάμπη Κωνσταντόπουλου (7-12) και η α΄ περίοδος τελείωσε 9-12 με όλους τους πόντους της Α.Ε.Λ. να έχει πετύχει ο Βαρδίκος!

Στη β΄ περίοδο με γκολ-φάουλ του Σακελλαρίου, ο Ολυμπιονίκης πήγε στο +6 (11-17), αλλά δύο τρίποντα του Στεφανίδη, έφεραν την Α.Ε.Λ. ένα πόντο πίσω (22-23) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 26-29.

Στις αρχές της γ΄ περιόδου, η Α.Ε.Λ. πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, 31-29 με τρίποντο του Κολλιόπουλου, αλλά ο Ολυμπιονίκης απάντησε με σερί 0-7, με δύο διαδοχικά καλάθια του Σακελλαρίου και τρίποντο του Τροχανά (31-36). Με το σκορ στο 37-42 ο Στεφανίδης ευστόχησε ξανά από τα 6.75μ. (40-42), αλλά ο Μπάμπης Κωνσταντόπουλος με buzzer beater τρίποντο έγραψε το 40-45, στην εκπνοή του γ΄ δεκαλέπτου!

Το συναρπαστικό τελευταίο δεκάλεπτο

Στις αρχές της δ΄ περιόδου, ο Σακελλαρίου έκανε το 40-47, Λαμπρόπουλος και Γιωτόπουλος από τα 6.75μ. μείωσαν στον πόντο, 48-49, αλλά Σακελλαρίου και Τροχανάς (τρίποντο) έδωσαν ξανά προβάδισμα 6 πόντων (48-54) στον Ολυμπιονίκη, εξίμισι λεπτά πριν τη λήξη. Γιωτόπουλος, Βαρδίκος και Χουλιαράς μείωσαν στο καλάθι, 54-56, 1.40΄ πριν το φινάλε και ο Σακελλαρίου με 2/2 βολές έκανε το 54-58. Ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν και τεχνική ποινή στο Γεωργιόπουλο στα 34΄΄. Ο Γιωτόπουλος αστόχησε στη βολή και στην επίθεση που είχε η Α.Ε.Λ. ο Βαρδίκος με γκολ-φάουλ μείωσε 57-58, 28΄΄ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση, ο Ολυμπιονίκης ξεπέρασε την πίεση για κλέψιμο της Α.Ε.Λ. και ο Σαλάι σούταρε τρίποντο στη λήξη του χρόνου. Η μπάλα χτύπησε στο στεφάνι και βγήκε έξω και οι διαιτητές αποφάσισαν πως απομένουν 3΄΄ για τη λήξη (το χρονόμετρο έδειχνε 0,7).

Ο Χουλιαράς πήρε το κρίσιμο τρίποντο υπό την πίεση του Σαλάι, αστόχησε, και ο Ολυμπιονίκης πανηγύρισε μια τεράστια νίκη παραμονής.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Σακελλαρίου που πέτυχε 24 πόντους από το β΄ δεκάλεπτο και μετά, κεφάτος ο Μπάμπης Κωνσταντόπουλος που σκόραρε με όλους τους τρόπους (17 με 3 τρίποντα), παίκτης-κλειδί ο Χάρης Τροχανάς, που έκανε μεγάλο παιχνίδι, με 3/5 τρίποντα, σπουδαίες άμυνες και πολλά ριμπάουντ.

Από την Α.Ε.Λ. εξαιρετικός ο… αειθαλής Βαρδίκος στο α΄ ημίχρονο, όπου είχε 12 πόντους από τους 17 συνολικά, κουράστηκε στο β΄, υπό τη δυνατή άμυνα των Τροχανά, Σαλάι. Πολύ καλός ο Γιωτόπουλος που πάλεψε σε άμυνα και επίθεση (15 πόντοι) και ο Στεφανίδης που με τα τρίποντά του έδωσε επιθετικές ανάσες στην ομάδα του σε κρίσιμα σημεία.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 26-29, 40-45, 57-58.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 17, Χουλιαράς 5, Σκάλτσας, Κολλιόπουλος 7 (1), Λαμπρόπουλος 3 (1), Στεφανίδης 10 (3), Γιωτόπουλος 15 (2), Κοντάρης, Παλλαδινός, Αναστασόπουλος.

Ολυμπιονίκης: Γεωργιόπουλος, Μπ. Κωνσταντόπουλος 17 (3), Τροχανάς 9 (3), Σακελλαρίου 24 (1), Σαλάι 7, Σ. Κωνσταντόπουλος 1, Κωσταρέλος.