Α2 Εθνική: Πάλεψε στην Καρδίτσα ο Κόροιβος-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 05-02-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πάλεψε στην Καρδίτσα κόντρα στον μεγάλο του αντίπαλο που διαθέτει παίκτες Basket League όπως ο Γιάννης Μπουρούσης, και είναι αήττητος με 12 νίκες σε ισάριθμους αγώνες που έχει δώσει, και η ηλειακή ομάδα ηττήθηκε με 83-73, στο τελευταίο παιχνίδι του α΄ γύρου στην Α2 Εθνική.

Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου μετά το 9-6 στο 5΄, έμεινε πίσω στο σκορ (19-8) και το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 19-11. Στη β΄ περίοδο η Καρδίτσα διατήρησε προβάδισμα από 6 έως 9 πόντους και το σκορ ημιχρόνου ήταν 43-34. Στο β΄ μέρος, ο Κόροιβος με καλή άμυνα και ευστοχία στην επίθεση πλησίασε στους 3 (49-46 και 56-53 στο 27΄) και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 63-59. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 72-68 και στα τελευταία λεπτά η Καρδίτσα φάνηκε πιο ψύχραιμη και πιο εύστοχη κι έφτασε στην επικράτηση με 83-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 43-34, 63-59, 83-73.

Καρδίτσα (Λιόγας): Γράβας 11 (1), Τσιλούλης 7 (1), Καρράς 6, Μπουρούσης 8, Κακλαμάνος 13 (3), Σπυριδονίδης 13 (3), Χάλαρης 7 (1), Ντράσκοβιτς 8, Τσούκας 2, Αλεξιάδης, Πεφάνης 8 (2).

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 14 (1), Μίτροβιτς 4, Ναούμης 6 (2), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 28 (3), Μιχαλούτσος 2, Μαστόρος 7 (1), Γκαβασιάδης 8, Νάνος, Τάταρης 4.

Οίαξ Ναυπλίου (0-13) 13

* Εκκρεμούν οι αγώνες Πανερυθραϊκός – Ψυχικό (6/2), Καβάλα-Καρδίτσα (9/2) για την 12η αγωνιστική, Πανερυθραϊκός – Ελευθερούπολη (9/2) για την 13η αγωνιστική και  Χ. Τρικούπης – Φίλιππος  (9/2), Αμύντας – Καρδίτσα (16/2), Οίαξ Ν.- Δάφνη Δ. (16/2) για την 14η αγωνιστική.