A2 Εθνική: Ήττα του λαβωμένου Κοροίβου από τον Τρίτωνα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 19-03-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος παρατάχθηκε στο Κλειστό του Στρέφη κόντρα στον ισχυρό Τρίτωνα, με βασικότατες απουσίες και συγκεκριμένα χωρίς τους Σαράντη Μαστρογιαννόπουλο, Γιάννη Μιχαλούτσο, που έχουν γρίπη και έμειναν στην Αμαλιάδα και τον εδώ και καιρό τραυματία Σάσα Κάππος. Έτσι, με 8 παίκτες όλους κι όλους στη διάθεση του Κώστα Δελέγκου, πάλεψε πολύ μέχρι το τέλος και ηττήθηκε από την αθηναϊκή ομάδα με 74-60, για την 22η αγωνιστική της Α2 Εθνικής.

H ηλειακή ομάδα με καλή άμυνα και τον Αποστόλη Ναούμη σε καλή μέρα, ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το α΄ ημίχρονο, το οποίο έληξε 35-31. Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με σερί 7-0 για τον Τρίτωνα, που για πρώτη φορά έφτασε σε διψήφια διαφορά, 42-31. Μαστόρος και Ναούμης με τρίποντα μείωσαν 42-39 και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 55-51. Στο ξεκίνημα της δ΄ περιόδου ο Κόροιβος προσπέρασε με καλάθι του Καλογερία και τρίποντο του εξαιρετικού Μαστόρου, 55-56. Ο Τρίτωνας απάντησε με σερί 7-0 και έκανε το 62-56, 4.51΄ πριν το φινάλε και ο Τσόχλας με τρίποντο και δίποντο έδωσε αέρα 9 πόντων στην ομάδα του (67-58), 2.28΄ πριν τη λήξη. Ακολούθησε τρίποντο του Μανόλοβιτς για το 70-58 και η νίκη πήγε οριστικά στους γηπεδούχους με τελικό σκορ 74-60.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 35-31, 55-51, 74-60.

Τρίτων (Μιχελάκος): Καραμαλέγκος, Μανόλοβιτς 21 (2), Θεοδώρου 6 (2), Αντωνάκης, Τσόχλας 16 (1), Μάντζαρης 7 (2), Παπαδημητρίου, Μαυροκεφαλίδης 18(1), Δρίτσας, Μελισσαράτος 6.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 13 (2), Μίτροβιτς 4 (1), Καλογερίας 2, Ναούμης 16 (3), Κατσαβόπουλος, Μαστόρος 17 (2), Νάνος, Τάταρης 8.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Δάφνη Δαφνίου (0-21) 19

* Εκκρεμούν οι αγώνες Καβάλα-Τρίτων (30/3) για την 19η αγωνιστική,  Χ. Τρικούπης-Ελευθερούπολη (30/3), Τρίτων-Ψυχικό (6/4) για την 20η αγωνιστική, Αγρίνιο-Φίλιππος Β. (30/3) για την 21η αγωνιστική, Χ. Τρικούπης-Ψυχικό (13/4) και  Ελευθερούπολη-Καβάλα για την 22η αγωνιστική.

**Η Δάφνη έχει έναν μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού, από το ματς με την Καρδίτσα.