Α2 Εθνική: Ήττα του Κοροίβου στην παράταση από το Ψυχικό-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 16-04-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε στην παράταση από το Ψυχικό, στην Ήλιδα, με 75-73 για την 27η αγωνιστική της Α2 Εθνικής και πλέον η συμμετοχή στα πλέι-οφ δυσκόλεψε, καθώς έχει δύο ακόμα αγώνες να δώσει (έχει ρεπό την προτελευταία αγωνιστική). Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, ακόμα και με 11 πόντους στο ημίχρονο (38-27). Πέντε λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 59-53 για τον Κόροιβο, αλλά το Ψυχικό με δύο τρίποντα του Αθανασούλα ισοφάρισε 59-59. Ο Κόροιβος έφτασε ξανά στο +5 (66-61), 1.30΄ πριν το τέλος με τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου, αλλά ο Αθανασούλας με δύο εύστοχες βολές και ο Κουκάς με τρίποντο στα 18΄΄ πριν το φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση (66-66). Στην τελευταία επίθεση ο «Σάρας» αστόχησε σε τρίποντο. Στο έξτρα πεντάλεπτο το Ψυχικό προηγήθηκε 73-68 κι έφτασε στη νίκη με 75-73.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 38-27, 51-47, 66-66 (κ.α.), 73-75 (παρ.)

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 9, Μίτροβιτς 19 (4), Καλογερίας 4, Ναούμης 2, Μαστρογιαννόπουλος 9 (2), Κάππος 6 (1), Μιχαλούτσος 7 (1), Τάταρης 12, Μαστόρος 5 (1).

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Κουκάς 10 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Παπανικολάου 14 (1), Πολυτάρχου 12 (3), Μαλέλης 1, Μαρίνος, Ρίκετς, Αθανασούλας 12 (2), Ματαλιωτάκης 12, Ιορδάνου 7 (1).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Δάφνη Δαφνίου (0-25) 23

* Εκκρεμούν οι αγώνες Τρίτων-Ψυχικό (30/4) για την 20η αγωνιστική, Ψυχικό-Ελευθερούπολη (27/4) για την 23η αγωνιστική και Ψυχικό-Αμύντας (4/5) για την 26η αγωνιστική.

**Η Δάφνη έχει έναν μηδενισμό και αφαίρεση ενός βαθμού.