A2 Εθνική: Άνετη νίκη του Κοροίβου επί του Αγρινίου-Τα αποτελέσματα

Ημερομηνία: 03-11-2021 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία τον Α.Ο. Αγρινίου στην Αμαλιάδα με 77-50 στο εξ αναβολής της 1ης αγωνιστικής στην Α2 Εθνική. Ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας του Κώστα Δελέγκου στο πρωτάθλημα και τώρα έχει ρεκόρ 2-2.
Η ομάδα της Αμαλιάδας, σαφώς ανώτερη από αυτή του Αγρινίου, πήρε διψήφια διαφορά από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο (25-13) έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση και με πίεση σε όλο το γήπεδο στο τελευταίο δίλεπτο. Από κει και πέρα δεν κοίταξε ξανά πίσω της. Στη β΄ περίοδο η διαφορά έφτασε γρήγορα τους 17 πόντους στο 12΄ (31-14) και το ημίχρονο τελείωσε στο +16 για την ηλειακή ομάδα (41-25), με τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου σχεδόν στην εκπνοή του ημιχρόνου.
Στη β΄ μέρος δεν άλλαξε κάτι, με τον Κόροιβο να υπερισχύει παντού και στο 27΄ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (56-36). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το κυανόλευκο προβάδισμα άγγιξε τους 30 πόντους (75-45), 2.28΄ πριν τη λήξη και το τελικό αποτέλεσμα ήταν 77-50.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 41-25, 58-42, 77-50.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 16 (3), Μίτροβιτς 15 (2), Ναούμης, Ετζιάκα, Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 13 (2), Κάππος 6, Μιχαλούτσος 2, Τάταρης 7, Μαστόρος 10, Γκαβασιάδης 8 (1), Νάνος.

Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Μπάλος 2, Βακουφτσής, Παπαθανασόπουλος 3 (1), Κεραμάρης, Φάρσκι 15, Τσούκας 7, Μήτσου 7 (1), Κυριλης 1, Κόκκιος 3, Νικολαΐδης 6 (1), Γκάτζιος 6.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.

Κόροιβος-Αγρίνιο 77-50
Ψυχικό-Παγκράτι 82-61
Καβάλα-Φίλιππος Β. 88-82
Οίαξ Ν. – Τρίτων 64-121