Α2 Εθνική: 10η νίκη για Κόροιβο, εύκολα και τον Φίλιππο-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 26-02-2022 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος νίκησε εύκολα και τον Φίλιππο Βέροιας στο Κλειστό της Ήλιδας με 96-79 κι έφτασε τις 10 νίκες σε 16 αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής, δίνοντας συνέχεια στην εξαιρετική φετινή πορεία του. Η ομάδα του Κώστα Δελέγκου είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ, στο 15΄ έφτασε και στο +13 (42-29) με τρίποντα των Ναούμη, Παπαρέγκα και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 8 πόντους (49-41). Στη γ΄ περίοδο ο Φίλιππος μείωσε μέχρι τους 3 πόντους (61-58), στο 28΄ και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 68-63. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος ήταν καταιγιστικός στην επίθεση. Με σερί 10-0 έφτασε στο +13 (78-65), 7 λεπτά πριν το τέλος και στο +15 (83-68) στο 35΄ και έκτοτε δεν απειλήθηκε, φτάνοντας άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 49-41, 68-63, 96-79.

Κόροιβος (Δελέγκος): Παπαρέγκας 5 (1), Μίτροβιτς 20 (2), Κινινής, Καλογερίας 4, Ναούμης 15 (3), Κατσαβόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 23 (4), Μιχαλούτσος 5 (1), Τάταρης 17 (1), Μαστόρος 5 (1), Νάνος 2.

Φίλιππος Β. (Κουρουζίδης): Νικάι, Ντόβας 11 (2), Ελευθεριάδης 4, Πουλιανίτης 4, Κοθράς 8 (2), Σουτζόπουλος 4, Ντρεκάλοβιτς 10, Ιατρίδης 17 (1), Πιλκούδης 7, Γαρέζος 14 (2).

Οίαξ Ναυπλίου (0-16) 16

* Εκκρεμούν οι αγώνες Αμύντας – Καρδίτσα (2/3), Οίαξ Ν.- Δάφνη Δ. (2/3) για την 14η αγωνιστική, Αγρίνιο –Κόροιβος (2/3) για την 16η αγωνιστική, Κόροιβος –Πανερυθραϊκός (9/3) για την 17η αγωνιστική και Αγρίνιο-Πανερυθραϊκός (27/2), Καβάλα-Τρίτων για την 19η αγωνιστική.