Α2 ΕΣΚΑΗ: Ήττα του Ίφιτου… στο καλάθι

Ημερομηνία: 19-04-2024 | Συντάκτης:

Για την 25η και προτελευταία αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ, ο Ίφιτος ηττήθηκε το βράδυ της Τετάρτης από τον δυνατό Τρίτωνα στην Πάτρα, στις λεπτομέρειες, με 63-61 και αφού πρώτα πάλεψε πολύ για την μεγάλη ανατροπή.

Η ομάδα του Γιώργου Μπεκρή, που παρατάχθηκε με ελλείψεις, δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι (11-0), ωστόσο άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και μείωσε στους 5 (32-27) στο 18΄. Το ημίχρονο τελείωσε 36-27 και η γ΄ περίοδος 51-45. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ίφιτος προσπέρασε με 53-54. Κομβικό σημείο ήταν η αποβολή με μια τεχνική ποινή και ένα αντιαθλητικό φάουλ μέσα σε δύο λεπτά του Παρασκευόπουλου 2.30΄ πριν τη λήξη. Ο Τρίτωνας με ένα τρίποντο του Ν. Λιόλιου από τα 8 μέτρα έκανε το 60-56, 48″ πριν το τέλος. Ο Παπαδόουλος απάντησε για το 60-58 στα 35″. Με καλάθι του Νταβλούρου στα 18″ έγινε το 62-58, ενώ ο Κωνσταντόπουλος απάντησε με τρίποντο 7″ πριν το τέλος (62-61), με τον Ίφιτο να κάνει αμέσως φάουλ στα 4″. Με 1/2 βολές έγινε το 63-61 και στην τελευταία επίθεση η μπάλα μπήκε και βγήκε στο σουτ από το κέντρο του Μπεκρή, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να πανηγυρίσουν τη  νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 36-27, 51-46, 63-61.

Τρίτωνας (Κατηφόρης): Στρέκλας 6, Ν. Λιόλιος 22 (2), Φίζι 6, Λιούρδης 4, Δ. Λιόλιος 8, Λαζανάς 3 (1), Γεωργούλης 1, Νταβλούρος 8 (1), Π. Λιόλιος 5 (1), Μέρμηγκας, Λουίζος, Πανέτας

Ίφιτος (Μπεκρής): Κ. Παπαδόπουλος 11, Κουκούμης 18 (3), Κωνσταντόπουλος 8 (2), Βακαλόπουλος 9 (1), Παρασκευόπουλος 15 (3), Μπεκρής, Αναγνώπουλος, Γ. Παπαδόπουλος.