Α1 ΕΣΚΑΗ: Θρίαμβος του Σ.Ε.Φ.Α. στο ηλειακό ντέρμπι

Ημερομηνία: 02-04-2024 | Συντάκτης:

Για την 23η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ, το βράδυ της Δευτέρας, το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας κυριάρχησε στο ηλειακό ντέρμπι με την Α.Ε. Βαρθολομιού, παρουσία 300 περίπου φιλάθλων. Η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου νίκησε με 74-58, έχει ρεκόρ 13-10 και βρίσκεται σταθερά στην 6η θέση της βαθμολογίας. Μάλιστα, εξασφάλισε και μαθηματικά την συμμετοχή στα πλέι-οφ. Η Α.Ε.Β. πλέον είναι στο 10-13, αλλά παρέμεινε στην 8η θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Όσο για το παιχνίδι, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ (18-7 η α΄ περίοδος) και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 7 (39-32), με τον Θανάση Νικολόπουλο να έχει πετύχει 18 πόντους. Η Α.Ε.Β. πλησίασε μέχρι τους 3 πόντους (59-56), 7 λεπτά πριν το τέλος, με Δασκαλόπουλο, Περδίκη κυρίως στο σκοράρισμα στο β΄ ημίχρονο, αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο τα τρίποντα των Παναγόπουλου (2), Σταθόπουλου «κλείδωσαν» τη νίκη της Ανδραβίδας.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-32, 57-50, 74-58.

Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας (Δ. Φωτόπουλος): Νικολόπουλος 25 (2), Δημάκος 8, Στριγάς 3 (1), Σταθόπουλος 17 (3), Παναγόπουλος 8 (2), Παπαγιάννης 2, Τσώλος 9, Ν. Φωτόπουλος 2, Κολοτούρος, Χ. Φωτόπουλος.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Ρούνης 2, Θεοδωρόπουλος 4 (1), Μπεκρής 11 (1), Δημητρακόπουλος 9 (2), Λαμπρόπουλος 4 (1), Περδίκης 14, Καρύδας, Δασκαλόπουλος 11, Καστελιώτης 1, Αγραπιδάκης 2.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.