A1 ΕΣΚΑΗ: Ο πρωτοπόρος Κεραυνός έσπασε το σερί του Βαρθολομιού

Ημερομηνία: 20-02-2024 | Συντάκτης:

Ο πολύ ποιοτικός Κεραυνός Αιγίου, πρωτοπόρος της Α1 ΕΣΚΑΗ με μόλις δύο ήττες σε 18 αγώνες, έσπασε το σερί των πέντε διαδοχικών νικών της μαχητικής Α.Ε. Βαρθολομιού το βράδυ της Δευτέρας στο κατάμεστο από κόσμο Κλειστό της Γαστούνης.

Το τελικό σκορ ήταν 55-67 για τους Αιγιώτες που με σερί 12-0 στην β΄ περίοδο πήραν διψήφια διαφορά (24-36 ημίχρονο). Στο γ΄ δεκάλεπτο η Α.Ε.Β. με τρίποντα από τους Δημητρακόπουλο και Θεοδωρόπουλο και 6 πόντους του Μπεκρή πλησίασε στους 3 (43-46) στο 26΄, αλλά ο Κεραυνός έμεινε ψύχραιμος, πήγε ξανά στο +10 στο 30΄ (43-53) και στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρότι η Α.Ε.Β. μείωσε μέχρι τους 5 (50-55) στο 35΄, διατήρησε διαφορά ασφαλείας κι έφτασε στη νίκη με 55-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 24-36, 43-53, 55-67.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Καρύδας): Ρούνης 11 (1), Μπεκρής 20, Καστελιώτης 3, Καρύδας 6 (2), Λαμπρόπουλος 3 (1), Περδίκης 2, Δημητρακόπουλος 4 (1), Θεοδωρόπουλος 6 (2), Δασκαλόπουλος.

Κεραυνός Αιγίου (Γιούπης): Νάτσκος 8, Μοσχοβάκης 10 (1), Σπηλιόπουλος 23 (2), Ντούλες 16 (2), Σπηλιωτόπουλος 5 (1), Σταμούλης 2, Χρήστου 3 (1), Φιλίππου, Χριστοδουλόπουλος, Διονυσόπουλος.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.