Α1 ΕΣΚΑΗ: Νίκησε η Αμαλιάδα, έχασε ο Ολυμπιονίκης-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 14-01-2020 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, χωρίς να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, λόγω της μη καλής προετοιμασίας ελέω μικροπροβλημάτων της εβδομάδας, νίκησε τον μαχητικό Παναχαϊκό στην Ήλιδα με 66-56 και σε συνδυασμό με την ήττα της Ε.Α.Π. στο Αίγιο, είναι πλέον μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας, μία νίκη πίσω από τους πρωτοπόρους Προμηθέα και Αίολο.

Με προβλήματα ρυθμού στα πρώτα 30 λεπτά, όσες διαφορές και να πήρε στο παιχνίδι, που έφθασαν μέχρι τους 10 πόντους, εξανεμίζονταν από τη φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Παναχαϊκού.

Στο 10΄ το σκορ ήταν 17-14 και στο ημίχρονο 31-29.

Στο 25΄ η διαφορά πήγε στο 41-33 για να ισοφαρίσει στο 30΄ ο Παναχαϊκός (46-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Α.Σ.Σ Αμαλιάδας σοβαρεύτηκε και στο 34΄ έστειλε το σκορ στο 58-48 βάζοντας τα θεμέλια της νίκης, που ήρθε τελικά με 66-56.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 31-29, 46-46, 66-56.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Παπαθανασόπουλος ,Αντωνόπουλος 2, Θεοδωρόπουλος 2, Τοπιντζής , Συνετός 6, Μαναβόπουλος 27(1), Κάλλης 7(1), Αγραπιδάκης , Νικολόπουλος 13(1), Κιούφης 7(2), Μαντούβαλος 2.

Παναχαϊκός: Σκαλτσάς 8(1), Λιόλιος Ν 8, Καρυστινός 3, Λιόλιος Δ 6, Βουκελάτος 4, Φωτιάδης 2, Ζαβιτσάνος 14(4), Λιόλιος Π, Τσούνας 9(1), Γκορτσίλας 2.

Προμηθέας-Ολυμπιονίκης 82-44

Ο Ολυμπιονίκης με νέες απουσίες τους Χατζή, Κοντόγιωργα λόγω ίωσης, υπέστη βαριά ήττα από τη νεανική αλλά πολύ δυνατή ομάδα του Προμηθέα με 82-44. Η πατρινή ομάδα έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα από το α΄ δεκάλεπτο και στο β΄ μέρος η διαφορά έφτασε σε υψηλά επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-25, 64-38, 82-44.

Προμηθέας (Ελευθεριάδης): Κολιός 5(1), Κουρουπάκης 16, Μαντζούκας 21(2), Μπαζίνας 14(2), Καφεζας 8(2), Οικονομίδης 9(2), Ταχυριδης 2, Βασιλείου 3, Γοργότσης 4, Νεόφυτος, Αγγελή, Μαντικος.

Ολυμπιονίκης (Παναγόπουλος): Γεωργιόπουλος, Χρονόπουλος 10(1), Μίχος, Λαμπρόπουλος 11(2), Σακελλαρίου 13(1), Λαζανάς 2, Κριτσέλης 2, Γ. Κωσταρέλλος 6.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.