Α1 ΕΣΚΑΗ: Νίκη για Λεχαινά, ήττα για Ολυμπιονίκη

Ημερομηνία: 10-12-2018 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Λεχαινών νίκησε 69-58 τη Νίκη Προαστείου στο «Αέθλειον» για τη 10η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ και συνεχίζει τη μάχη της για την παραμονή στην κατηγορία. H ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη έχανε με ένα καλάθι στο ημίχρονο, αλλά στο β΄ μέρος, πέρασε μπροστά και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα. Στο 34΄ έφτασε σε διψήφια διαφορά με τρίποντα από τους Παλλαδινό, Λαμπρόπουλο και διατήρησε ασφαλές προβάδισμα μέχρι τέλους. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βαρδίκος τραυματίστηκε στο σαγόνι κατά το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, έκανε ράμματα και επέστρεψε στον αγώνα στη β΄ περίοδο!

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 29-31, 47-46, 69-58.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος  6, Χουλιαράς 13 (1), Σκάλτσας 3 (1), Κολλιόπουλος 1, Λαμπρόπουλος 19 (5), Στεφανίδης 5 (1), Γιωτόπουλος 8, Παλλαδινός 13 (2), Κοντάρης 1, Χαραλαμπόπουλος.

Νίκη Πρ.: Λαζανάς,  Μπόμπολας 15, Χριστοδουλόπουλος 14 (1), Γιάρτζας 6 (1), Διονυσόπουλος 1, Γλύνης 6 (2), Γεωργόπουλος 13, Κόλλιας 3 (1), Στρέκλας.

Απολλωνιάδα-Ολυμπιονίκης 89-66

Ο Ολυμπιονίκης δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στην πρωτοπόρο Απολλωνιάδα στην Πάτρα. Ηττήθηκε με 89-66 και στοχεύει στο επόμενο κρίσιμο εντός έδρας παιχνίδι με την Ολυμπιάδα. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη έμεινε κοντά στο σκορ στο α΄ ημίχρονο (37-30), αλλά στο δεύτερο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Πατρινών στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 37-30, 66-55, 89-66.