Α1 ΕΣΚΑΗ: Νίκη-ανάσα για Ολυμπιονίκη-Ήττα με τρομερά παράπονα για τη διαιτησία η Αμαλιάδα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 03-12-2019 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης νίκησε στην παράταση τη Γαλήνη με 83-78 και πήρε βαθμολογική ανάσα. Η ηλειακή ομάδα έκανε μεγάλη ανατροπή καθώς έχανε με 10 πόντους στο 36΄, αλλά με δύο τρίποντα του «μπομπέρ» Γιάννη Λαμπρόπουλου (πέτυχε 8 συνολικά!) και καλάθι του Χατζή στο φινάλε έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί με ένα τρίποντο από το νεαρό Νίκο Κατσαϊδώνη πήρε προβάδισμα τριών πόντων και εν τέλει επικράτησε με 5 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 51-54, 72-72 κ.α., 83-78 παρ.

Ολυμπιονίκης: Χρονόπουλος 3, Μίχος, Λαμπρόπουλος 26(8), Χατζής 17(2), Κατσαϊδώνης 3(1), Σακελλαρίου 11(2), Κοντόγιωργας 4, Λαζανάς, Βασιλειάδης 7, Κριτσέλης 12, Γ. Κωσταρέλλος.

Γαλήνη: Μπουμπουλης, Δημητρόπουλος 3, Μπαρδάκης 2, Μάγκος 6, Κανταρτζόπουλος 17(5), Λιάσσας 3(1), Τσιγαρας, Καραβας 3(1), Αντωνόπουλος 11, Αδαμόπουλος 27(4), Αναστασίου 6, Μπίρμπας.

Αίολος-Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας 76-70

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας ηττήθηκε στην Πάτρα από τον Αίολο με 76-70, έχοντας τρομερά παράπονα από τη διαιτησία του κ. Δαρλαμήτσου. Η ηλειακή ομάδα σε ανακοίνωσή της κάνει λόγο για τρεις τεχνικές ποινές εις βάρος της, οι δύο στο τελευταίο κρίσιμο δίλεπτο του αγώνα και πολλά φάουλ που χρεώθηκαν οι παίκτες της. Συγκεκριμένα αποβλήθηκαν με 5 φάουλ ο Πίκιος (με τεχνική ποινή για θέατρο σε προσπάθεια για τρίποντο!) και οι Κιούφης, Κάλλης, Παπαθανασόπουλος, ενώ αρκετοί εκ των υπολοίπων παικτών φορτώθηκαν με 4 φάουλ. Επιπλέον στο τελευταία λεπτά ο Αίολος σκόραρε σχεδόν αποκλειστικά με βολές!

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας κάνει λόγο για ήττα με το έτσι θέλω και απίστευτο ρεσιτάλ διαιτησίας και αναφερόμενος στον κ. Δραλαμήτσο, τονίζει: «Κύριε Δαρλαμήτσο θα χαρούμε πολύ να μην σας ξαναανταμώσουμε είμαστε εκ διαμέτρου αντίθετοι στην αντίληψή μας για τον αθλητισμό. Συνεχίστε το θεάρεστο έργο σας μακριά από εμάς, βρείτε άλλα θύματα».

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν δύο εβδομάδες και ο Ήφαιστος Αιγίου είχε εκδώσει ανακοίνωση για τη διαιτησία στο ματς με τον Αίολο στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-37, 57-55, 76-70.

Αίολος: Αγγελακόπουλος 5, Χουλιαράς 2, Γιαννικόπουλος 15(1), Ροκανάς 3(1), Αρχιμανδρίτης 10, Ζυγάς, Θεοδωρόπουλος 4, Χαμηλός 15(1), Αγγελόπουλος 14(1), Σίνης 8(1).

Α.Σ.Σ Αμαλιαδας: Παπαθανασόπουλος 10(2), Παπαγιάννης 2, Αντωνόπουλος , Θεοδωρόπουλος 3(1), Μαντούβαλος, Κιούφης 3(1), Μαναβόπουλος 17, Κάλλης 17(3), Αγραπιδάκης, Τοπιντζής, Νικολόπουλος 8, Πίκιος 5,Συνετός 5.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ από τα δύο παιχνίδια των ηλειακών ομάδων στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.

ΑΓΕΖ-Παναχαϊκός 74-71

Ολυμπιονίκης-Γαλήνη 83-78 παρ.

Αίολος- Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας 76-70

Ολυμπιάδα-Ε.Α.Π. 67-78

Κεραυνός-Αραχωβίτικα 66-54