Α1 ΕΣΚΑΗ: Δυνατό το Σ.Ε.Φ.Α., νίκησε άνετα τα Ροΐτικα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 05-12-2023 | Συντάκτης:

Για την 9η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΗ, το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας μετά από σπουδαία εμφάνιση νίκησε άνετα την καλή ομάδα της Α.Ε. Ροϊτίκων με 63-44 στο «Αέθλιον», το βράδυ της Δευτέρας, και ισοβαθμεί στην 5η θέση με Ολυμπιάδα και Ε.Α. Παραλίας στο 5-4. Η ομάδα του Δημήτρη Φωτόπουλου με δυνατή άμυνα και με επιμέρους σκορ 17-2 σε πέντε λεπτά στην β΄ περίοδο, πήγε στο +19 (31-12), 2.17΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου και «καθάρισε» από νωρίς το παιχνίδι. Μάλιστα, στο β΄ ημίχρονο η διαφορά έφτασε και τους 26 πόντους (51-25) με buzzer beater τρίποντο του Στριγά στο τέλος της γ΄ περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 31-16, 51-25, 63-44.

Σ.Ε.Φ.Α. (Δ. Φωτόπουλος): Μπίρμπας 8, Τσώλος 10, Ν. Φωτόπουλος 3 (1), Νικολόπουλος 12, Σταθόπουλος 10 (2), Παπαγιάννης 3, Σέρμπος 5 (1), Στριγάς 12 (2), Κολοτούρος.

Α.Ε. Ροϊτίκων (Αναστασόπουλος): Καρυστινός 11 (1), Γιατράκος 6, Ρέβελας 11, Κορακιανίτης 6 (1), Κουτρουμάνης 3, Ζαβέρδας 3 (1), Βάσσης 4, Κυριαζής, Χρυσανθακόπουλος, Γκούτης.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τετάρτη.