Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Ε.Α. Παραλίας 90-47: Με άγριες διαθέσεις στο ντέρμπι!

Ημερομηνία: 11-01-2019 | Συντάκτης:

Οι Αμαλιαδίτες διέλυσαν την Ε.Α. Παραλίας και έδειξαν πανέτοιμοι για το ντέρμπι με τη Γαλήνη

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας συνεχίζει και τη νέα χρονιά από εκεί που σταμάτησε το 2018. Πέτυχε το βράδυ της Τετάρτης τη 12η νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΗ κόντρα στην Ε.Α. Παραλίας και μάλιστα με 43 πόντους διαφορά (90-47) και  με την ψυχολογία στα ύψη θα πάει στο μεγάλο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής, στην Πάτρα, με αντίπαλο την επίσης αήττητη Γαλήνη.

Συγκεντρωμένος από το πρώτο λεπτό και με δυνατή άμυνα ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και προηγήθηκε 21-8 στο α΄ δεκάλεπτο.

Με ωραίους αυτοματισμούς και ευστοχία από τα 6.75 συνεχίστηκε το β΄ δεκάλεπτο, με το σκορ να πηγαίνει στο 46-19.

Ίδιο σκηνικό στο γ΄ δεκάλεπτο με τη διαφορά να φτάνει στο +32, 67-35.

Με όλους τους αθλητές να παίρνουν συμμετοχή και με πολύ καλή εμφάνιση κύλησε το δ΄ δεκάλεπτο, με τελικό σκορ 90-47. Θεοδωρόπουλος, Πίκιος και Αγραπιδάκης είχαν διψήφιο αριθμό πόντων ενώ σκόραραν οι εννιά από τους έντεκα παίκτες, με τον Α.Σ.Σ. να έχει πλουραλισμό στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 46-19, 67-35, 90-47.

Α.Σ.Σ Αμαλιάδας: Αρβανιτάκης, Παπαγιάννης 6, Θεοδωρόπουλος 16(4), Καλλιώρας, Κιούφης 9(2), Δασκαλόπουλος 8(2), Αντωνόπουλος 9, Μαντούβαλος 8, Πίκιος 15(3), Αγραπιδάκης 11, Λυμπέρης 8.

Ε.Α. Παραλίας: Σιδέρης 2, Κόττας 1, Αντωνόπουλος 11, Βανδώρου 15(2), Κολλιόπουλος 10(3), Μαυροθαλασσίτης 7(1), Αποστολόπουλος, Μάλλιαρης 1, Σταθόπουλος, Φραντζής.