Σ.Ε.Φ.Α.-Α.Ο. Δύμης 66-56: 10η νίκη και σταθερά τρίτη

Ημερομηνία: 11-01-2019 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. Ανδραβίδας έδωσε συνέχεια στις νίκες στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΗ, επικρατώντας του Α.Ο. Δύμης με 66-56, το βράδυ της Τετάρτης στο «Αέθλειον». Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα από δύο έως έξι-επτά πόντους (33-29 το ημίχρονο) και στην τελευταία περίοδο έφτασε το προβάδισμά της στο τελευταίο δίλεπτο σε πιο ασφαλή επίπεδα, εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνα. Εξαιρετικός ο Κορακιανίτης, πέτυχε 25 πόντους με τρία τρίποντα και τον ακολούθησε ο Τόγιας με 15.

Ήταν η 10η νίκη σε 12 αγώνες για τους κιτρινόμαυρους, που βρίσκονται σταθερά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και εκτός απροόπτου θα μείνουν εκεί μέχρι τέλους καθώς μετά τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας και τη Γαλήνη είναι η επόμενη δυνατότερη ομάδα του πρωταθλήματος.

Στα δυσάρεστα προχθές, ο τραυματισμός του Θοδωρή Μάρκου στο δεξί γόνατο, στα μέσα της γ΄ περιόδου. Ο έμπειρος ψηλός διεκομίστη στο νοσοκομείο με τη λήξη του αγώνα, το γόνατο έχει πρηστεί και μέσω μαγνητικής θα φανεί το ακριβές μέγεθος του τραυματισμού του.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 33-29, 47-43, 66-56.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας 3, Κορακιανίτης 25 (3), Αγραπίδης, Αρβανίτης, Τσιρώνης 2, Καμίλης 5, Μάρκου, Τατάνης 7 (1), Κουρής 9, Τόγιας 15 (2).

Δύμη: Παλισίδης 8, Σοφιανός, Γκουτσούλας 12, Λαθούρος 2, Κάψαλος, Κεπενός 4, Ζάννης, Δημητρόπουλος 23 (3), Κωστούρος 1, Παπαζαφείρης, Καστελιώτης 6, Κόκκινος.