Α.Ε. Βαρθολομιού-Ε.Α. Πατρών 65-68: Ήττα με τρίποντο στην εκπνοή!

Ημερομηνία: 10-04-2024 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Βαρθολομιού ήταν άτυχη το βράδυ της Δευτέρας στο Κλειστό της Γαστούνης. Ηττήθηκε από την Ε.Α.Π. με σκορ 65-68 με τρίποντο από τα 8-9 μέτρα στην εκπνοή με ταμπλό, δηλαδή με αρκετή δόση τύχης! Με αυτή την ήττα η ομάδα του Σάκη Καρύδα υποχώρησε στην 9η θέση της Α1 ΕΣΚΑΗ και είναι αυτή τη στιγμή εκτός της πρώτης 8άδας που οδηγεί  στα πλέι-οφ.

Η Α.Ε.Β., η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Σάκη Καρύδα αυτή τη φορά, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ κι έχανε 5-15 στο 12΄. Στο ημίχρονο ήταν πίσω με 6 πόντους (28-34), ούσα άστοχη.  Στην γ΄ περίοδο, στο 24΄ πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, 40-39, με δύο συνεχόμενα καλάθια του Ρούνη και το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 50-48 για την ηλειακή ομάδα. Στο δ΄ δεκάλεπτο η Α.Ε.Β. έφτασε και στο +7 (57-50), πέντε λεπτά πριν τη λήξη, ενώ 1.20΄ πριν το τέλος είχε προβάδισμα 4 πόντων, 65-61. Έκτοτε δεν σκόραρε και στα 30΄΄ πριν τη λήξη ο Βαμβουκάκης ισοφάρισε με 2/2 βολές σε 65-65. Στην επόμενη κρίσιμη επίθεση ο Μπεκρής αστόχησε σε τρίποντο και στα 5,5 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Βασιλόπουλος με buzzer beater τρίποντο από τα 8 μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 65-68 για την Ε.Α.Π..

Η Α.Ε.Β. έχει σοβαρά παράπονα σε άλλο ένα ματς από την διαιτησία και δη από τους Πλέγα, Μακρόπουλο. Ο Ρούνης με 19 πόντους ξεχώρισε από την Α.Ε.Β., πολύ καλός και ο Καστελιώτης με 11 πόντους. Επόμενος αντίπαλος για τους «κυανέρυθρους» η Ολυμπιάδα στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 5-11, 28-34, 50-48, 65-68.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Σ. Καρύδας): Ρούνης 19, Περδίκης 2, Θεοδωρόπουλος 6 (1), Λαμπρόπουλος 6, Μπεκρής 12 (2), Καστελιώτης 11, Δασκαλόπουλος 2, Δημητρακόπουλος 2, Αγραπιδάκης 5.

Ε.Α.Π. (Λ. Φραγκισκάτος): Δ. Φραγκισκάτος 15, Δίπλαρος 7, Βασιλόπουλος 5 (1), Σιδάς 13 (1), Γιαννόπουλος 8, Σταθόπουλος 8 (2), Κωνσταντόπουλος 1, Βαμβουκάκης 9 (1), Μπαλάσκας 2, Ασημακόπουλος, Τάγκαλος, Τοπιντζής.