Α΄ Κατηγορία: Ο Ξενοφών 3-0 τον Πανηλειακό, κράτησε την κορυφή-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 11-12-2023 | Συντάκτης:

Ο Ξενοφών ήταν εμφανώς ανώτερος, νίκησε εύκολα με 0-3 τον Πανηλειακό στον Πύργο για την 9ης αγωνιστική και παρέμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία της Α΄ PLAYSPORTS Κατηγορίας, ένα βαθμό μπροστά από την δεύτερη Θύελλα. Ο Πανηλειακός με την δεύτερη συνεχόμενη ήττα του υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας, στο -4 από την προνομιούχο τετράδα.

Η ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου άνοιξε το σκορ στο 19΄ με πλασέ του Πάρη Κωνσταντόπουλου από βαθιά μπαλιά από δεξιά του Γαλανόπουλου και στο β΄ μέρος, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και πέτυχε άλλα δύο γκολ: ένα καταπληκτικό με τον Βαγγέλη Διονυσόπουλο στο 57΄ («λόμπα» από 25 μέτρα περίπου) κι άλλο ένα ξανά με τον Πάρη στο 86΄, με δυνατό συρτό σουτ λίγο μέσα από την μεγάλη περιοχή. Ο Πανηλειακός, όπως και στο ματς με τον Αστέρα, είχε μόλις μια φάση σε όλο το 90λεπτο, ένα σουτ του Παναγόπουλου υπό καλές προϋποθέσεις στο 10ο λεπτό, άουτ.

Πανηλειακός: Δασκαλόπουλος, Ι. Λούσκος, Μπακουλάτι, Καπετανάκης (79΄  Πολυχρονόπουλος), Γ. Λούσκος, Σακέλλης (55΄ Οικονομίδης), Στεφέν (55΄ Πρέντι), Παναγόπουλος, Κακόγιαννος (72΄ Κ. Λαμπρόπουλος), Κανάνι (72΄ Θεοδωρακόπουλος), Σέζαρ.

Ξενοφών: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Γκότσης, Μπέριος, Κολόκας, Διαμαντόπουλος, Κωνσταντόπουλος (90΄ Ξυνής), Κρίκος (88΄ Αναμουρλίδης), Σκοζάι, Διονυσόπουλος (84΄ Αστερόπουλος), Γ. Δρακόπουλος (90΄ Θ. Δρακόπουλος).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τρίτη.

Θύελλα-Πήγασος  4-1

Ολυμπιακός Σ.-Αίας  4-1

Ν. Φιγαλεία-Δόξα Ν.Μ.  2-4

Πανηλειακός-Ξενοφών  0-3

Σκουροχώρι-Αστέρας  0-1

Ρεπό: Ηλειακός