Ρέθυμνο-Κόροιβος 95-90: Πάλεψε μέχρι τέλους

Ημερομηνία: 14-10-2017 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος πάλεψε μέχρι τέλους στο Ρέθυμνο αλλά δεν κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ηττώμενος με 95-90. Στο α΄ δεκάλεπτο ο Γκούντγουιν έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους Κρητικούς (11-9 στο 4΄) και αυτό τελείωσε 26-21, με την άμυνα του Κοροίβου να έχει προβλήματα.

Στη β΄ περίοδο, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από πλευράς γηπεδούχων πήραν οι Χριστοδούλου, Γιαννόπουλος ενώ από τους Αμαλιαδίτες έδωσε λύσεις ο Σπυριδωνίδης, αλλά και πάλι η άμυνα ήταν η αχίλλειος πτέρνα της ομάδας. Έτσι, το ημίχρονο τελείωσε στο +11 για το Ρέθυμνο (51-40).

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους και καλάθια του αρχηγού Γιάννη Σαχπατζίδη, η διαφορά μειώθηκε και ο Κάρσον έκανε το 57-52.

Λίγο αργότερα, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου έφτασαν στο -4 (62-58), αλλά ο εξαιρετικός Χριστοδούλου ηγήθηκε της αντίδρασης των Κρητικών και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 70-64.

Με καλάθι του Ρόμπερτσον, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +9 (77-68), αλλά ο Κόροιβος δεν παρέδωσε τα όπλα και μείωσε 80-75 στο 35′. Με 2.30΄ να απομένουν για το τέλος, ο Ράουντρι μείωσε στους τρεις (85-82) και ο Γιαννόπουλος απάντησε με μεγάλο τρίποντο. Λίγο αργότερα, ο Ράουντρι ευστόχησε από μακριά για το 89-87 κι ενώ έμεναν 40″ για το φινάλε.

Ο Χριστοδούλου έμεινε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών (91-87) και ακολούθησε άστοχη προσπάθεια του Πόσλι. Έτσι, οι Κρητικοί έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-40, 70-64, 95-90.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 4, Γκούντγουιν 11, Χριστοδούλου 24 (3), Μούντι 4, Ρόμπερτσον 16 (3), Μέντλοκ 5, Κώττας, Γιαννόπουλος 24 (3/7 τρίποντα, 9/9 βολές), Ράιτ 7

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 17 (5/10 δίποντα, 7/10 βολές, 5 ασίστ), Πόσλι 21 (3), Σαχπατζίδης 10, Σκουλίδας 4 (1), Ράουντρι 8 (2), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης 9 (1), Μπεκρής, Χάινς 9 (1), Ντίκερσον 4, Ντε Κόζι 8.