ΠΑΟ Βάρδας-Αστέρας 1-1: Χωρίς νικητή το ντέρμπι

Ημερομηνία: 03-04-2017 | Συντάκτης:

Στο +4 από τη Χαλκίδα ο ΠΑΟΒ, ανέβηκε πέμπτος ο Αστέρας

Το ηλειακό ντέρμπι του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής ανάμεσα στον ΠΑΟ Βάρδας και τον Αστέρα στο «Γρ. Καλάκος», δεν ανέδειξε νικητή. Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 μπροστά σε 600 περίπου Ηλείους φιλάθλους γεγονός που διατήρησε τους «πράσινους»  στο +4 από τους διώκτες τους και δη από την Χαλκίδα που πέρασε στην τρίτη θέση, ενώ έφερε τον Αστέρα στην άκρως τιμητική πέμπτη θέση της βαθμολογίας, σε ισοβαθμία με τον Αιολικό και τον Παναρκαδικό.

1-1 το ημίχρονο

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό ο Μπουτσικάκης εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Γκατιάγκα έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Αστέρα, πολύ κοντά στη γραμμή της εστίας. Ο ΠΑΟΒ ευτύχησε να σκοράρει από μια ανύποπτη φάση, από την άσπρη βούλα. Ήταν το 32ο λεπτό όταν ο Π.Πολίτης σπρώχτηκε από το Σταθάτο μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής Σπηλιωτόπουλος από την Αχαΐα, υπέδειξε πέναλτι. Ο Νικολόπουλος ανέλαβε την εκτέλεσή του κι έκανε το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά του α΄ μέρους, ο Αστέρας πίεσε για την ισοφάριση και αφού ο Μπαρμπαρούσης στο 34΄ αστόχησε σε τετ-α-τετ μετά από πάσα-τακουνάκι του Αντωνόπουλου, αλλά και στο 39΄ ο αρχηγός του Αστέρα σούταρε άουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, στο 44΄ ήρθε εν τέλει η ισοφάριση. Μετά από βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Παρασκευόπουλος βρέθηκε απέναντι από τον Καπούταγλη κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αποβολή στο 65΄ για Αστέρα

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, στο 49΄, ο Αστέρας έφτασε άλλη μια φορά κοντά στο γκολ, καθώς το απευθείας φάουλ του Μπαρμπαρούση κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 60′ ο ΠΑΟΒ έχασε επίσης μεγάλη ευκαιρία για το 2-1. Από κεφαλιά πάσα του Γούρμου, ο Ντόμας έπιασε νέα κεφαλιά από καλή θέση αλλά απέκρουσε δύσκολα ο Τσάμης.

Στο 64΄ ένα καλό σουτ του Αντωνόπουλου μπλόκαρε ο Καπούταγλης και στο επόμενο λεπτό οι «βυσσινί» της Αμαλιάδας έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Μπαρδούση, σε φάουλ που έκανε. Έκτοτε οι πράσινοι του Ηλία Φωτόπουλου, πίεσαν για το νικητήριο γκολ. Στο 70΄ μια κεφαλιά του Νικολόπουλου μπλόκαρε ο Τσάμης και στο 76΄ ο Αγουρίδης πάσαρε στον Γούρμο, αυτός έκανε την προβολή αλλά η μπάλα πέρασε  λίγο άουτ. Τελικό αποτέλεσμα 1-1, με το βαθμό να ικανοποιεί αμφότερες τις ηλειακές ομάδες.

Καλύτεροι από τον ΠΑΟΒ οι Νικολόπουλος, Ντόμας ενώ από τον Αστέρα οι Μπαρμπαρούσης, Μπράβος.

ΠΑΟΒ: Καπούταγλης, Π. Πολίτης, Καρούτης (75΄ Μητρόπουλος), Νικολόπουλος, Σιδέρης, Ανδριέλος, Γ. Πολίτης, Βατσής (65΄ Αγουρίδης), Γούρμος (86΄ Καλογερόπουλος), Ντόμας, Σαμπανέι.

Αστέρας: Τσάμης, Μπουτσικάκης, Αντωνόπουλος (88΄ Παπουτσής), Μπαρδούσης, Αρβανίτης, Μπράβος, Κασάπης, Σταθάτος (46΄ Οντβόνγκ), Μπαρμπαρούσης, Γκατιάγκα, Παρασκευόπουλος (66΄ Τζόρο).