Πανωλενειακός-Ήφαιστος/Αχιλλέας 60-58: Τεράστια νίκη…

Ημερομηνία: 30-10-2017 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακός πέτυχε τεράστια νίκη επί του Ήφαιστου /Αχιλλέα με 60-58, χθες στο κλειστό του Καράτουλα, για την 4η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ και έφτασε έτσι τις 3 νίκες σε 4 παιχνίδια, δείχνοντας δυνατός και φέτος. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, νίκησε μια από τις τρεις δυνατότερες ομάδες της Α2, παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο α΄ ημίχρονο, οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα 7 πόντων (36-29) αλλά στη γ΄ περίοδο ο Ήφαιστος με επιμέρους σκορ 22-11, πέρασε μπροστά με 4 πόντους (47-51).

Ο Πανωλενειακός έσφιξε στο τελευταίο δεκάλεπτο την άμυνά του και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήρε κεφάλι 4 πόντων στο 36΄. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την ηλειακή ομάδα να προηγείται με ένα καλάθι, ο Ήφαιστος έκανε λάθος αλλά οι διαιτητές λανθασμένα έδωσαν τη μπάλα στους Αιγιώτες, στα 13΄΄ πριν το φινάλε. Οι ερυθρόλευκοι όμως έκλεψαν τη μπάλα και το παιχνίδι τελείωσε με τον Πανωλενειακό να πανηγυρίζει μια πολύ μεγάλη νίκη.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Καράτουλα, στις 8 Νοεμβρίου, στο κλειστό των Ροϊτίκων, με τον Ποσειδώνα Παραλίας.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-29, 47-51, 60-58.

Πανωλενειακός: Θεοδωρακόπουλος 7 (1), Παναγόπουλος, Γιαννόπουλος 6, Μάρρας 2, Παλαιόπουλος 6 (2), Διαμαντόπουλος 1, Μπεκυράς 12 (1), Βλάχος 4, Κουτσόπουλος 12 (1), Παπαδόπουλος 10.

Ήφαιστος/Αχιλλέας: Μανωλόπουλος 2, Γαστουνιώτης, Ψάρρης 4, Ράπτης 15 (2), Παπαδόπουλος 12, Σένα, Βούλγαρης 6, Μπιτσάκος 13 (2), Τεμπέλης, Ιατρόπουλος 6, Γιαβρούτας.