Ολυμπιονίκης-Κεφαλονιά 56-73: Έχασε από ανώτερη ομάδα

Ημερομηνία: 30-10-2017 | Συντάκτης:

Φάση από το χθεσινό παιχνίδι στην Αρχ. Ολυμπία, με πρωταγωνιστές τους Ζωγόπουλο, Ακτύπη.

Ο Ολυμπιονίκης υπέστη την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμα παιχνίδια, στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ, χθες στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας. Ηττήθηκε 73-56 από την ανώτερη Κεφαλονιά, η οποία θα διεκδικήσει με αξιώσεις την άνοδο στη Γ΄ Εθνική.

Στον Ολυμπιονίκη αποτέλεσε πλήγμα η απουσία, λόγω τραυματισμού, του Ξενοφώντα Σακελλαρίου που αποτελεί το μεγαλύτερο επιθετικό όπλο της ηλειακής ομάδας. Παράλληλα, οι παίκτες του Φίλιππου Ροδόπουλου ήταν πολύ άστοχοι από τα 6.75μ., ενώ έχασαν και πολλές βολές.  Από την άλλη, οι Κεφαλονίτες ήταν πολύ δυνατοί στο ζωγραφιστό, με τους Ακτύπη, Τσαπρούνη να πετυχαίνουν σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας.

Η Κεφαλονιά μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 3-9 και 6-15, το προβάδισμά της έφτασε στο α΄ δεκάλεπτο ακόμα και τους 14 πόντους με τρίποντο του Μπαχού (6-20) και η α΄ περίοδος τελείωσε 11-22. Στο ξεκίνημα του β΄ δεκαλέπτου δύο τρίποντα του Λαμπρόπουλου, μείωσαν στους 5 τη διαφορά (17-22) αλλά με δύο γκολ-φάουλ του Χαντζή και του Τσαπρούνη κι ένα τρίποντο του Χαντζή, η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (17-32) στο 13΄.

Με τρίποντο του Γεωργακάκου, ο Ολυμπιονίκης μείωσε στους 11, 26-37 και με καλάθια του καλύτερου παίκτη του Ολυμπιονίκη χθες, Χρήστου Θεοδωρόπουλου, το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στους 8 πόντους για τους νησιώτες (32-40).

Στους 7 η μικρότερη διαφορά

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου με γκολ φάουλ του Βασιλειάδη, η διαφορά πήγε στους 7 αλλά Ακτύπης και Βαλλιανάτος, πήγαν ξανά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων στους 16 (37-53). Με δύο διαδοχικά καλάθια του Θεοδωρόπουλου και ένα του Ζωγόπουλου έγινε το 46-55 και τα 30 λεπτά αγώνα συμπληρώθηκαν με σκορ 48-57.

Ο Θεοδωρόπουλος μείωσε στους 7 στην αρχή της δ΄ περιόδου (50-57), ο Καραπέτσας έκανε το 50-59 και το σκορ κόλλησε εκεί για τρία λεπτά. Τελικά, με δύο βολές του Ακτύπη και ένα καλάθι του Τσαπρούνη, η Κεφαλονιά έφτασε στο +13 (50-63), 4.40΄ πριν το φινάλε και πλέον τα πάντα είχαν κριθεί.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ολυμπιονίκη, η έτερη ομάδα της Κεφαλονιάς, το Ληξούρι, την προσεχή Κυριακή στο νησί του Ιονίου.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 32-40, 48-57, 56-73.

Ολυμπιονίκης: Ζωγόπουλος 8, Γεωργιόπουλος, Μπουγάς, Λαμπρόπουλος 8 (2), Βασιλειάδης  11, Γεωργακάκος 3 (1), Στούκας, Σαλάι, Κοντάρης, Κόλλιας, Θεοδωρόπουλος 23 (1), Κριτσέλης 3.

Κεφαλονιά: Βλασσόπουλος, Χουλιάρας 10, Μουίκης, Αγγελάτος  5 (1), Χαντζής  6 (1), Μπαχός 5 (1), Θεοδωράτος 5, Μητρόπουλος, Ακτύπης 21, Καραπέτσας 2, Βαλλιανάτος 6, Τσαπρούνης 13.