Παναχαϊκός-Πανωλενειακός 51-49: Λύγισε στο φινάλε

Ημερομηνία: 23-03-2018 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακός, λαβωμένος από τραυματισμούς, ηττήθηκε στο κλειστό της Αλεξιώτισσας, από τον Παναχαϊκό με 51-49. Έτσι παρέμεινε στην 4η θέση με συγκάτοικο τον Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ.  Ο coach Γιώργος Λεβεντούρης, δεν είχε στη διάθεσή του τον Κυριάκο Μάρρα, ενώ τραυματίας αγωνίστηκε ο Βασίλης Θεοδωρακόπουλος. Και σαν να μην έφταναν αυτά, στη β΄ περίοδο τραυματίστηκε στο μάτι και ο Κουτσόπουλος και δεν βοήθησε όσο μπορούσε.

Παρά τα προβλήματα, ο Πανωλενειακός άντεξε για τρία δεκάλεπτα και ήταν μπροστά στο σκορ. Μάλιστα πήρε προβάδισμα ακόμα και 8 πόντων αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, επήλθε κούραση και μαζί με κάποια μεγάλα τρίποντα του Παναχαϊκού, οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα τριών πόντων στα τελευταία δευτερόλεπτα και έφτασαν στη νίκη με ένα καλάθι διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 22-23, 32-35, 51-49.

Παναχαϊκός: Γκοτσόπουλος 13 (2), Στυλιδιώτης 2, Γεωργόπουλος 2, Δ. Λιόλιος 2, Θωμάς 18 (3), Παπαδόπουλος 8 (1), Γκορτσίλας 4, Τσίρος 2, Παναγιωτόπουλος, Π. Λιόλιος.

Πανωλενειακός: Γιαννόπουλος 4, Βλάχος 5, Παπαδόπουλος 11, Μπεκυράς 12 (2), Κουτσόπουλος 3 (1), Διαμαντόπουλος 3 (1), Θεοδωρακόπουλος 7, Παλαιόπουλος 4.