Νίκη στη δεύτερη παράταση για Ολυμπιονίκη

Ημερομηνία: 15-02-2017 | Συντάκτης:

olympionikis

Ο Ολυμπιονίκης κέρδισε το βράδυ της Δευτέρας στη δεύτερη παράταση τον Α.Σ. ΣΦΗΚΑ στην Πάτρα με 68-65 και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Χάρη Τροχανά, βρίσκεται πλέον ξανά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, με ένα βαθμό περισσότερο από τον Ήφαιστο/Αχιλλέα, ο οποίος ηττήθηκε από την πρωτοπόρο Παναχαϊκή. Ο Ολυμπιονίκης, χωρίς τον Ηρακλή Κριτσέλη, αλλά και τον Δημήτρη Παναγόπουλο που αποτελεί παρελθόν από την ομάδα, βρέθηκε να χάνει 11 πόντους με τη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου (46-35) αλλά στη δ΄ περίοδο με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Λαμπρόπουλου και δύο γκολ-φάουλ του Σακελλαρίου, πέρασε μπροστά στο σκορ. Ο ΣΦΗΚΑ όμως με δύο τρίποντα έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί, η ηλειακή ομάδα προηγήθηκε 59-56 αλλά ξανά με τρίποντο οι Πατρινοί οδήγησαν το παιχνίδι στη β΄ παράταση. Με 5 πόντους του Ζωγόπουλου, ο Ολυμπιονίκης έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της νίκης, ώσπου ο Σακελλαρίου με δύο εύστοχες βολές έκανε το 65-67 και στην τελευταία επίθεση οι Αχαιοί αστόχησαν, ο Τροχανάς πήρε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ σε νεκρό χρόνο. Ο παίκτης-προπονητής του Ολυμπιονίκη,  με μια εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό 65-68. Επόμενος αντίπαλος για την ηλειακή ομάδα η Απολλωνιάδα την προσεχή Δευτέρα στις 6.30μ.μ.,  στο κλειστό της Αρχαίας Ολυμπίας, σε ένα κρίσιμο παιχνίδι στη μάχη της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 29-26, 46-35, 52-52. 59-59 (α΄ παρ.), 65-68 (β΄ παρ.)

Ολυμπιονίκης: Καπρούλιας, Γεωργιόπουλος 3, Παπαντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος 9 (2), Τροχανάς 1, Γεωργακάκος 6 (1), Σακελλαρίου 18 (1), Σαλάι 3, Παπαδόπουλος, Ζωγόπουλος 20 (1), Κοντάρης 2, Ρουμελιώτης 6.

ΣΦΗΚΑ: Σκούτας 9 (3), Κοντονάσιος 8, Δίπλαρος 7(1), Τσενεμπής 20 (1), Σουντρής 15 (2), Γερολυμάτος 2, Κοντώσης 4, Παναγόπουλος, Βεργανελάκης.