Κόροιβος: Βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό

Ημερομηνία: 26-03-2018 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος υπέστη βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στο κλειστό της Ήλιδας με 54-104, παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν χωρίς τους τραυματίες Σπανούλη, Πρίντεζη, Παπανικολάου. Βέβαια και ο Κόροιβος παρατάχθηκε λειψός στη ρακέτα καθώς πέρα από τη γνωστή απουσία του Αντωνάκη, απών ήταν και ο αρχηγός Γιάννης Σαχπατζίδης, που είναι και αυτός τραυματίας. Ο Ολυμπιακός λοιπόν, χτύπησε από το «ζωγραφιστό» στο α΄ μέρος με τους Μιλουτίνοβιτς, Παπαπέτρου και από το τρίποντο στο β΄ μέρος (5 έβαλε συνολικά ο Μπράουν και 4 ο Μάντζαρης) όταν πλέον όλα είχαν κριθεί.

Στο α΄ δεκάλεπτο, με τρία τρίποντα του Λάνγκφορντ, ο Κόροιβος προηγήθηκε 12-9 αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 5 (12-17). Η ηλειακή ομάδα μείωσε στον πόντο 18-19, αλλά στα τελευταία δυόμισι λεπτά ο Ολυμπιακός έφτασε στο +6 (21-27).

Στο β΄ δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με σερί 10-0 (με τρίποντα του Μπράουν) έφτασε στο +16 (21-37) στο 14΄, οι κυανόλευκοι μάζεψαν τη διαφορά στους 9 (28-37) στο 16΄, αλλά τα πολλά φάουλ εις βάρος του Κοροίβου (στο α΄ μέρος είχαν 4 φάουλ οι Ντε Κόζι, Σπυριδονίδης και 3 ο Κάρσον) οδήγησαν στο να πάρει ξανά ο Ολυμπιακός προβάδισμα 17 πόντων (31-48) με την ολοκλήρωση του α΄ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 16-0, με πρωτεργάτες τους Μπράουν και Ρόμπερτς και εξαφανίστηκε (31-64 στο 24΄). Από κει και πέρα, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τη διαφορά να φτάνει τους 50 πόντους στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-48, 44-85, 54-104.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Λάνγκφορντ 14 (4), Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδονίδης 9 (1), ΝτεΚόζι 2, Πόσλι, Μιλεντίγιεβιτς, Κάτζος, Ρούνης, Μπεκρής, Χάινς 17 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10, Μιλουτίνοβ 12 , Τιλί 9 (2) , Μάντζαρης 20 (4), Ρόμπερτς 11 (1), ΜακΛιν 9, Μπράουν 20 (5), Τολιόπουλος 4, Στρέλνιεκς 7 (1), Μπόγρης 2.

Φωτογραφία: Γιάννης Σπυρούνης