Κοροιβάρα, ξανά στην Α1

Ημερομηνία: 14-04-2017 | Συντάκτης:

Οι μαχητές του Ντίνου Καλαμπάκου κέρδισαν 66-62 τον Προμηθέα και παρέμειναν στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ

Οι παίκτες του Κοροίβου στην πιο παθιασμένη φετινή τους εμφάνιση, κέρδισαν χθες το απόγευμα 66-62 τον Προμηθέα στο κατάμεστο κλειστό της  Ήλιδας και ανανέωσαν τη συμμετοχή του στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού μπάσκετ, για τέταρτη συνεχή χρονιά. Έτσι, μαζί με τη Δόξα Λευκάδας υποβιβάστηκε ο ιστορικός Απόλλων Πατρών, που κέρδισε χωρίς αντίκρισμα το Λαύριο στην Περιβόλα.

Ήταν μια μεγάλη εμφάνιση από τους κυανόλευκους της Αμαλιάδας που κατέθεσαν και την ψυχή τους στο παρκέ, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα, κυνήγησαν κάθε χαμένη και μη μπαλιά και είχαν στο τέλος καθαρό μυαλό στην επίθεση, με αιχμή του δόρατος τον Μαρκέλ Σταρκς που πέτυχε τα τελευταία δύο καλάθια της ομάδας. Η μεγάλη έκπληξη του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης που παρά το νεαρό της ηλικίας του, πέτυχε συνολικά 13 πόντους (ρεκόρ καριέρας στην Α1) και κρίσιμα καλάθια, δείχνοντας πως έχει θράσος και δύναμη ψυχής και σίγουρα το μέλλον του ανήκει. Όπως πολύ καλοί ήταν και οι άλλοι δύο Έλληνες παίκτες, ο αρχηγός Αντώνης Μιχάλογλου και ο Γιάννης Σαχπατζίδης και εκεί κρίθηκε το παιχνίδι: στη γεμάτη συνεισφορά των Ελλήνων παικτών, που υπερκέρασαν την απειρία τους και πήραν την ομάδα στις πλάτες τους.

Καθοριστικός ήταν φυσικά και ο Μακ Κλέλαν με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και μάλιστα στην κρίσιμη τελευταία επίθεση του Προμηθέα με το σκορ στο 64-62 πήδησε… στο Θεό και έδιωξε τη μπάλα πάνω από τη στεφάνη, στο σουτ του Μακένζι Μουρ. Καλός και ο Πόλαρντ με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ που έδωσε πολλές μάχες με τους πιο μεγαλόσωμους παίκτες ρακέτας του Προμηθέα, Τόντιτς και Σαρικόπουλο. Ο Γκότσερ όπως ήταν αναμενόμενο, δεν πήρε ανάσα από το ασφυκτικό μαρκάρισμα του Λάκι Τζόουνς και του Παπαντωνίου, αλλά ας είναι καλά οι Έλληνες που σκόραραν και γι’ αυτόν. Και φυσικά ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στο φίλαθλο κόσμος της Ηλείας που με τις ιαχές του έσπρωξε την ομάδα στην τεράστια νίκη-παραμονή.

Κυανόλευκο προβάδισμα

Στο α΄ δεκάλεπτο ο Κόροιβος, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους τραυματίες Μιλουτίνοβιτς, Χατζηνικόλα, ξεκίνησε νευρικά αλλά  ήταν πάντα πίσω μόλις ένα καλάθι και στο τελευταίο λεπτό πέρασε μπροστά με 16-15 και 18-17 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στη β΄ περίοδο, οι Αμαλιαδίτες ξέφυγαν για πρώτη φορά με 4 πόντους (26-22) και αργότερα με 7 (33-26), με τον Σπυριδωνίδη να δίνει λύσεις στην επίθεση και να αποθεώνεται από τον κόσμο. Το ημίχρονο τελείωσε 35-28 αλλά με την έναρξη του β΄ μέρους ο Προμηθέας έτρεξε σερί 7-0 και ισοφάρισε (35-35). Ο Κόροιβος, με τρίποντο και δίποντο του Γκότσερ καθώς κι ένα καλάθι του Μιχάλογλου, πήγε ξανά στο +7 (46-39) και με τρίποντο του Σπυριδωνίδη έφτασε για πρώτη φορά στο +9 (49-40). Με τρίποντο του Μουρ, το 30λεπτο τελείωσε 49-45, ο Σπυριδωνίδης όμως λίγο πριν είχε υποπέσει στον πέμπτο του φάουλ.

Τα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα

Στην τελευταία περίοδο ο Κόροιβος προηγήθηκε 58-50 με βόμβα από τα 6,75μ. του Μακ Κλέλαν , ο Λάκι Τζόουνς όμως μείωσε 62-59 και ο Γκίκας ισοφάρισε με τρίποντο, παγώνοντας το κλειστό, 35΄΄ πριν το φινάλε. Στην επόμενη επίθεση ο Σταρκς έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Προμηθέα και έκανε το 64-62, πήρε και φάουλ αλλά αστόχησε στη βολή. Ο Μουρ ανέλαβε την επίθεση για να ισοφαρίσει στα 10΄΄ πριν το τέλος, αλλά υπό την πίεση του Γκότσερ, αστόχησε η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη και ο… φτερωτός Μακ Κλέλαν τη… χαστούκισε μακριά. Αυτή έφτασε στον Γκότσερ, ο οποίος έδωσε στον Σταρκς στον αιφνιδιασμό και ο Αμερικανός έγραψε το τελικό 66-62 μέσα σε πανδαιμόνιο από τους φίλους του Κοροίβου.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-28, 49-45, 66-62.
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 8 (2), Σταρκς 14 (1), Μακ Κλέλαν 11 (1), Σαχπατζίδης 6, Πόλαρντ 8, Μιχάλογλου 5 (1), Σανέ 1, Σπυριδωνίδης 13 (3), Κάτζος, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης.
Προμηθέας (Αγγέλου): Γκίκας 10 (2), Πέττας, Φαγιέ 9 (1), Ντίκερσον, Μουρ 12 (1), Παπαντωνίου 3, Τζάξεν 5 (1), Γερομιχαλός, Τσάμης, Τζόουνς 16 (2), Τόντιτς, Σαρικόπουλος 7.