Στίβος/Α.Γ.Ε. Πύργου: Καλή εμφάνιση στους Διασυλλογικούς

Ημερομηνία: 14-04-2017 | Συντάκτης:

Στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο Πατρών  πραγματοποιήθηκαν στις 9 Απριλίου οι διασυλλογικοί αγώνες παίδων- κορασίδων υπό την αιγίδα Ε.Α.Σ. ΣΕΓΑΣ Β. Πελοποννήσου, όπου συμμετείχαν 28 ομάδες της περιφέρειας με 180 αθλητές-τριες στο σύνολο.  Η Α.Γ.Ε. Πύργου συμμετείχε με 11 αθλητές-τριες στην κατηγορία αυτή και παρουσίασαν μια αρκετά καλή εμφάνιση εν όψει των επικείμενων αγωνιστικών υποχρεώσεών τους.

Η Αλίκη Μπακατσέλου συμμετείχε στα 100 και 200 μέτρα κορασίδων όπου και κατέκτησε την 1η θέση και στα δύο αγωνίσματα. Στα 100 μέτρα τερμάτισε με χρόνο 12,85 έπειτα από μια άτυχη στιγμή στην εκκίνηση όπου ο βατήρας μετακινήθηκε με αποτέλεσμα η αθλήτρια να υποστεί πτώση. Η αντίδραση της ήταν άμεση ώστε να σηκωθεί και να συνεχίσει την κούρσα της, με το χρόνο αυτό να της δίνει την πρόκριση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα στην κατηγορία της.

Στα 200 μέτρα πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση όπου και κατέλαβε την πρώτη θέση με χρόνο 26,53 που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ (περσινο27,14)  εξασφαλίζοντας της την πρόκριση για το πανελλήνιο πρωτάθλημα στο αγώνισμα αυτό.

Δεύτερος ο Κλάδης στο δίσκο

Ο Κλάδης Νικόλαος με την πρώτη συμμετοχή του στο αγώνισμα του δίσκου με βολή στα 28,96μ. κατέκτησε την 2η θέση και στο αγώνισμα της σφαίρας με βολή στα 10,59μ. κατετάγη 5ος στην γενική κατάταξη. Η επιτυχία αυτή του αθλητή προδιαγράφει θετικές προοπτικές για μελλοντική αγωνιστική εξέλιξη του με περισσότερη προπονητική προσπάθεια στα συγκεκριμένα αγωνίσματα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: 1) Δημόπουλος Σταμάτης 200μ.  (26,42),  400μ.  (57,58),  2) Παυλόπουλος Μιχαήλ 200μ. (26,28) ,  3) Μπότσας Γεώργιος  200μ. ( 26,49) , 4) Νικολούλια Μαργαρίτα  100μ.  (15,70). Αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι οι παραπάνω αθλητές- τριες έκαναν νέα ατομικά ρεκόρ.

Στους αγώνες αυτούς είχαν δικαίωμα συμμετοχής και οι αθλητές-τριες  μικρότερης ηλικίας γεννηθέντες το  2002-2003, οι  οποίοι σημείωσαν σημαντικές διακρίσεις και έδειξαν αγωνιστική ετοιμότητα για το δικό τους επερχόμενο πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί αρχές Μαΐου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: 1) Μπακατσέλος  Άρης 200μ. (25,38), 2) Παπαδόπουλος Πέτρος 100μ. (12,75), 3) Αναγνωστοπούλου Ιωάννα 100μ  (13,66), 4) Χριστοπούλου Έλενα  200μ.  (30,34).