Κολοσσός- Κόροιβος 90-88: Σπουδαία εμφάνιση και ήττα στις λεπτομέρειες

Ημερομηνία: 07-11-2016 | Συντάκτης:

ʏˏӓϓ - ʏяɂϓ (BASKET LEAGUE) (EUROKINISSI/ACTION IMAGES)

Σ’ ένα ματς διαφήμιση για το μπάσκετ και για πολύ γερά νεύρα, ο Κόροιβος έπειτα από μια εξαιρετική και άκρως ανταγωνιστική εμφάνιση ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 90-88 στο Βενετόκλειο Κλειστό Γυμναστήριο από τον τοπικό Κολοσσό H Hotel.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ήταν… χορταστική για όσους την παρακολούθησαν (οι δύο αντίπαλοι πέτυχαν συνολικά 28 τρίποντα με ποσοστό άνω του 40%), είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Συνολικά για τους νικητές καλύτερος ήταν ο Γιοβόντε Ρέντικ και τους φιλοξενούμενος ο Άντριγια Μιλουτίνοβιτς.

Με τον Μιλουτίνοβιτς «καυτό» (τρία τρίποντα), ο Κόροιβος προηγήθηκε με 18-11 λίγο πριν την συμπλήρωση επτά λεπτών στην συνάντηση. Ο Κολοσσός H Hotels, απάντησε με την σειρά του, επίσης, έξω από τα 6,75 μέτρα και με τρία τρίποντα των Τζέσε Τσούκου, Μιχάλη Λιάπη και Ρουπ Άχονεν, προσπέρασε με 26-23 στο 11’. Με σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (28-26), 6’ και 30’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους και το κράτησαν μέχρι 2’ και 35’’ πριν το τέλος, που οι «θαλασσί» με δύο νέα τρίποντα των Λιάπη, Άχονεν προηγήθηκαν με 39-36.

Ο Κόροιβος, ωστόσο, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά στο σκορ μετά από καλάθι του Γιάννη Σαχπατζίδη και τρίποντο του Τόντριγκ Γκότσερ (43-41) στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Με σερί 7-0 με καλάθι του Ρέντικ, τρίποντο του Άχονεν και καλάθι του Λάνγκστον Χολ, ο Κολοσσός H Hotels ξέφυγε με 55-48 λίγο πριν το 25’ και με δύο καλάθια των Τρέβορ Ρέλεφορντ, Παναγιώτη Βασιλόπουλου με 8 (59-51) ένα λεπτό αργότερα.

Ο Κόροιβος μπήκε δυναμικά στην τελευταία περίοδο και με 11 πόντους με τρία τρίποντα του Ντέβον Βαν Όστρουμ και δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπράουν, προσπέρασε με 74-71 με 6’ και 47’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Με δύο τρίποντα του Γεωργαλλή, οι «θαλασσί» πήραν ξανά το προβάδισμα (79-77) λίγο πριν το 36’, αλλά οι φιλοξενούμενοι με γκολ φάουλ του Χόλ προηγήθηκαν με 80-79 ένα λεπτό αργότερα.

Με τρίποντο και καλάθι του Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός H Hotels ξέφυγε με 84-80, 2’ και 5’’ πριν την λήξη του αγώνα. Ο Γιάννης Χατζηνικόλας με δύο σερί καλάθια ισοφάρισε για τον Κόροιβο (84-84) στο 39’. Στις δύο βολές του Χολ, απάντησε με τρίποντο ο Μπράουν και η ομάδα της Ήλιδας προηγήθηκε με 87-86 με 39’’ να απομένουν για το τέλος του ματς. Ο Χολ έβαλε μπροστά ξανά τους «θαλασσί» με σουτ από τα πέντε μέτρα (88-87) 28’’ πριν την λήξη της συνάντησης.

Με 15’’ να απομένουν για το τέλος ο Μπράουν έδωσε πάσα στην… κερκίδα σε μοιραίο λάθος για τον Κόροιβο και στα 10’’ ο Χολ ευστόχησε και στις δύο βολές (90-87). Η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Κολοσσού H Hotels μετά το άστοχο τρίποντο του Βαν Όστρουμ από την γωνία, 9’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Το τέλος του αγώνα βρήκε απογοητευμένους παίκτες και προπονητικό team καθώς μετά από τέτοια εμφάνιση άπαντες πίστεψαν σε μια τεράστια νίκη. Ο Ντίνος Καλαμπάκος έκανε εξαιρετική διαχείριση των παικτών του και των καταστάσεων. Βαν Όοστρουμ, Μιλουτίνοβιτς και Μπράουν οι πρώτοι σκόρερ για τον Κόροιβο έχοντας 18 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-43, 64-57, 90-88.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 19 (9 ριμπ.), Γεωργαλλής 9 (3), Ρέλεφορντ 11 (1 τρίπ., 7 ασ.), Βασιλόπουλος 6, Χολ Λ. 17, Λιάπης 6 (2), Τσούκου 8 (2), Άχονεν 12 (4), Παπαδάκης, Ουάτσον 2.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μπράουν 18 (4), Μιλουτίνοβιτς 18 (4 τρίπ., 9 ριμπ.), Γκότσερ 8 (9 ριμπ.), Μιχάλογλου 2, Χολ Κ. 9, Βαν Όοστρουμ 18 (4), Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας 4, Σπυριδωνίδης, Ρίτσαρτ 9 (1).