Α2 ΕΣΚΑΗ/Πανωλενειακός: Ήττα μετά από έξι σερί νίκες

Ημερομηνία: 24-03-2017 | Συντάκτης:

panoleneiakos

Μετά από έξι σερί νίκες ο Πανωλενειακός ηττήθηκε στην Πάτρα από τη δυνατή Νίκη Προαστίου με 64-50, το βράδυ της Τετάρτης. Μια ήττα που ήρθε φυσιολογικά, καθώς η Νίκη είναι από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και θα διεκδικήσει την άνοδο στα πλέι-οφ. Απομένουν πέντε αγωνιστικές και ο Πανωλενειακός, είναι πλέον πάρα πολύ δύσκολο να προλάβει τα πλέι-οφ, αλλά ούτως ή άλλως, δεν ήταν αυτός ο στόχος στο ξεκίνημα της σεζόν. Ο στόχος έχει επιτευχθεί και δεν ήταν άλλος από την παραμονή στην Α2 ΕΣΚΑΗ, στην πρώτη συμμετοχή της ομάδας σε αυτή την κατηγορία.

Στο παιχνίδι της Τετάρτης ο Πανωλενειακός ήταν καλός στο α΄ ημίχρονο κι έμεινε κοντά στο σκορ (32-30), αλλά από τα μέσα της γ΄ περιόδου άρχισε να μένει πίσω στο σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα. Αξίζει να σημειωθεί ότι από την πατρινή ομάδα ξεχώρισε ο Αμαλιαδίτης Τάκης Κιούφης, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με 5 τρίποντα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, την προσεχή Δευτέρα στις 8.30μ.μ. στο κλειστό του Καράτουλα με τον Κρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 32-30, 46-39, 64-50.

Νίκη Πρ. (Πετρόπουλος): Πετρόπουλος 11, Μαυροειδής, Θεοδωρόπουλος 11(1), Λιόνας 5(1), Γκούτης 11(1), Κιούφης 18(5), Βασιλείου, Πατίχης, Γιαννακόπουλος, Γεωργόπουλος 8(1).

Πανωλενειακός (ΓΛεβεντούρης): Θεοδωρακόπουλος 5(1), Μάρρας 2, Γιαννόπουλος 9(2), Παλαιόπουλος 2, Μπεκυράς 7, Κουτσόπουλος 3(1), Μπαχούρος 7, Παπαδόπουλος 15.

Νίκη-Πανωλενειακός  64-50

Πρ.Ηλίας/ΠΑΟΚ-Παναχαϊκός  52-37

ΕΦΑ-Φαέθων  50-46

Κρόνος-Ληξούρι 56-82

Ποσειδώνας-Δύμη  45-57

Ζάκυνθος-Κρήνη  20-0 α.α.

Υπερίων-Αχαιός  0-20 α.α.