Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Ήφαιστος/Αχιλλέας 67-62: Σπουδαία νίκη

Ημερομηνία: 26-01-2018 | Συντάκτης:

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας πέτυχε σπουδαία νίκη επί του δυνατού Ήφαιστου/Αχιλλέα με 67-62, το βράδυ της Τετάρτης, στο κλειστό της Ήλιδας και απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, κοιτάζοντας πλέον προς τα πάνω παρά προς τα κάτω. Από το β΄ δεκάλεπτο και μετά οι Αμαλιαδίτες ανέβασαν ταχύτητα και έφτασαν στο +13 στο 18΄, για να μειώσει ο Ήφαιστος στους 9 με τη λήξη του α΄ ημιχρόνου.

Στη γ΄ περίοδο, οι Αιγιώτες ψαλίδισαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 5 πόντους, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βαγγέλης Κιούφης και οι παίκτες του διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ήταν εύστοχοι στις βολές και με τη βοήθεια και των φιλάθλων πήραν μια μεγάλη νίκη. Και πέραν αυτού κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας στον  αγώνα του α΄ γύρου κι έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Επόμενος αντίπαλος για τους Αμαλιαδίτες, ο ουραγός Ποσειδώνας στην Πάτρα και είναι ευκαιρία για την πρώτη εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-30, 51-45, 67-62.

Α.Σ.Σ.Αμαλιάδας: Λαμπρόπουλος 8, Κίντος, Θεοδωρόπουλος 10(1), Τσίλι, Κιούφης 16(2), Δασκαλόπουλος 20(3), Κατσιγιάννης, Μαντούβαλος 9, Νικολόπουλος 2, Αγραπιδάκης 2, Ανδρουτσόπουλος.

Ήφαιστος/Αχιλλέας: Μανωλόπουλος, Μιχαλόπουλος, Ψάρρης 3, Ράπτης 10, Παπαδόπουλος 21, Βούλγαρης 1, Ζίζηλας 13, Τεμπέλης 10(2), Γιαβρούτας, Σένα 4.