Α.Ε. Λεχαινών-Κρόνος 85-59: Περίπατο στο ντέρμπι

Ημερομηνία: 19-01-2018 | Συντάκτης:

Η Α.Ε.Λεχαινών έκανε περίπατο στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Κρόνο Πατρών στο «Αέθλειον». Νίκησε 85-59 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με συγκάτοικο τη Νίκη Προαστείου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση μιας ώρας και 20 λεπτών (!), λόγω του επεισοδιακού αγώνα του Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας με τη Νίκη Προαστείου, που προηγείτο χρονικά (διαιτήτευσαν οι ίδιοι ρέφερι).

Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη πήρε διψήφια διαφορά από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο με πόντους από τους Βαρδίκο, Στριγά, Παλλαδινό και τρίποντο του Γκούτη και από κει και πέρα δεν κοίταξε πίσω της. Στη β΄ περίοδο Θοδωρής Μάρκου (φωτό) και Γιάννης Βαρδίκος έβαλαν στα καλάθια τους Πατρινούς και η διαφορά πλησίασε τους 20 πόντους, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους Λεχαινίτες. Στο β΄ ημίχρονο με τον Μάρκου να συνεχίζει να σκοράρει ακατάπαυστα (πέτυχε 14 πόντους στο β΄ ημίχρονο από τους 21 συνολικά), το προβάδισμα της Α.Ε.Λ. άγγιξε τους 30 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη ο ουραγός Ποσειδώνας, την προσεχή Τετάρτη στο «Αέθλειον».

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 45-27, 65-39, 85-59.

Α.Ε.Λ.: Βαρδίκος 14, Στριγάς 15 (1), Αναστασόπουλος 7 (1), Αντωνόπουλος 2, Γκούτης 8 (1), Λυκούδης 3 (1), Στεφανίδης, Μάρκου 21, Παλλαδινός 13, Μελιτσόπουλος, Χαραλαμπόπουλος 2.

Κρόνος: Σταθόπουλος 3, Τόλιας 6, Θεοδωρόπουλος, Ηλιόπουλος 5, Μπούμπαλης 4, Τζιουβέλης 11, Μπαλτιμάς 2, Δαρβίρας 2, Τσαγκρώνης 6 (2), Τερζής 9 (1), Φραγκούλης 11.