Ημερομηνία: 21-11-2016 | Συντάκτης:

koroivos

Basket League

Βαριά ήττα στην Πάτρα

Βαριά ήττα γνώρισε ο Κόροιβος στην Πάτρα, καθώς για την 8η αγωνιστική της Basket League έχασε με 92-66, απόρροια της κακής εικόνας μετά το πέρας του ημιχρόνου.

Πιο αναλυτικά, το ηλειακό συγκρότημα, που είχε νικήσει τους «μελανολεύκους» στο Κύπελλο Ελλάδας, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 22-15 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, αλλά κάπου εκεί οι παίκτες του Κώστα Μέξα αφυπνίστηκαν και δεν την… πάτησαν ξανά.. Ισοφάρισαν άμεσα, με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, σε 22-22 κι έκλεισαν μπροστά το ημίχρονο στο 42-40, ενώ στο δεύτερο μέρος πάτησαν… γκάζι, για να βρεθούν στο 30’ στο 68-55 και στο 32’ στο 73-55. Η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους για πρώτη φορά στο 34’ (78-57), με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία, καθώς οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου ήταν φανερά εκτός ρυθμού.

Ο Τάιλερ Καλινόσκι τελείωσε με 20π., έντεκα ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο, άλλο ένα κόψιμο και τέσσερα λάθη, ενώ ο Έντιν Μπάβτσιτς ήρθε από τον πάγκο, για να σταματήσει στους 21π., συν εφτά ριμπάουντ, δύο κλεψίματα και ισάριθμες ασίστ. Αμφότεροι είχαν εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς με 51% στα σουτ εντός παιδιάς. Για τον Κόροιβο, των δεκαεφτά λαθών και των μόλις 9/15 βολών και 9/29 τριπόντων, ο Κεν Μπράουν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 19π. με 7/18 σουτ και ο Κένι Χολ είχε οκτώ ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 15-22, 42-40, 68-55, 92-66.

Απόλλωνας Πατρών (Μέξας): Κόμπινς 11, Χίκι 9(1), Ράσελ 8 (1), Κουζέλογλου 2, Καλινόσκι 20 (2), Βεργίνης 5 (1), Ντούβνιακ, Σλαφτάκης 2, Μπάβσιτς 21 (4), Τσιάρας 14 (3).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 19 (4), Μιλουτίνοβιτς 6, Γκότσερ 10 (1), Σπυριδωνίδης 3, Χολ 6, Μιχάλογλου 9 (3), Βαν Όοστρουμ 6 (1), Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας 1, Αποστολίδης.