Ανώδυνη ήττα…

Ημερομηνία: 20-03-2017 | Συντάκτης:

BASKET LEAGUE / ʏяɂϓ - Eʠ(ÉM͇ӠӐՑϕ͇Ӡ/ Eurokinissi Sports)

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 89-63 από την ΑΕΚ, αλλά παρέμεινε στο +2 από τον Απόλλωνα που έχασε στη Λευκάδα

Ο Κόροιβος μπορεί να ηττήθηκε από την πανίσχυρη ΑΕΚ το Σάββατο στο κλειστό της Αμαλιάδας (89-63) αλλά εφόσον ο Απόλλων Πατρών δεν πέρασε νικηφόρα από τη Λευκάδα, μικρό το κακό. Οι κυανόλευκοι παραμένουν δύο νίκες μπροστά από τους Πατρινούς και πλέον ίσως να αρκεί και μία μόνο νίκη τις εναπομείνασες 4 αγωνιστικές, για να εξασφαλιστεί η παραμονή.

Το Σάββατο, μπροστά σε 1300 περίπου φιλάθλους, εκ των οποίων οι 150 ήταν οπαδοί της ΑΕΚ, ο Κόροιβος άντεξε 25 λεπτά. Αγωνίστηκε ξανά χωρίς τον Μιλουτίνοβιτς που προφυλάχτηκε λόγω των ενοχλήσεων στη μέση και με σαφώς λιγότερες λύσεις από την αθηναϊκή ομάδα, ηττήθηκε φυσιολογικά. Στο α΄ δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (7-6, 16-16), με τον Πόλαρντ να κάνει φανταστικό παιχνίδι. Το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 21-22 και το ίδιο περίπου σκηνικό είχαμε και στη β΄ περίοδο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 30-23 αλλά ο Γκότσερ βρήκε ρυθμό επιθετικά και οι κυανόλευκοι ισοφάρισαν 34-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι διαφορά για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου (42-44), με τη στατιστική να είναι απόλυτα ισορροπημένη, αν εξαιρέσουμε τις βολές, όπου η ΑΕΚ σούταρε 16 στο α΄ μέρος ενώ ο Κόροιβος 9.

17-2 σερί και… τέλος

Μέχρι τα μέσα του γ΄ δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (46-47) αλλά από το 52-51 και μετά η ΑΕΚ πάτησε γκάζι, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη στην επίθεση από πλευράς Κοροίβου και σε 5 λεπτά έτρεξε σερί 17-2. Έτσι, με τη συμπλήρωση τριάντα λεπτών αγώνα, η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (54-68) και ουσιαστικά το παιχνίδι είχε κριθεί. Μάλιστα, στην τελευταία περίοδο το προβάδισμα της ΑΕΚ έφτασε τους 25 πόντους, για το τελικό 63-89.

Καλύτερος από τον Κόροιβο ο Γκότσερ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Πόλαρντ, στο α΄ μέρος, διάστημα κατά το οποίο πέτυχε όλους τους πόντους του, 12 τον αριθμό. Σάκοτα και Μαυροκεφαλίδης ξεχώρισαν από την ΑΕΚ.

Επόμενος αντίπαλος για τους κυανόλευκους, τα Τρίκαλα στη Θεσσαλία, το ερχόμενο Σάββατο.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Σταρκς 8, Σανέ 3, Μακ Κλέλαν 9, Πόλαρντ 12, Γκότσερ 20 (2), Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης 4, Αποστολίδης, Μιχάλογλου 7 (1).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9 (2), Βασιλειάδης, Ντίξον 11, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 15 (1), Μακ Γκραθ 9 (1), Ελονού 2, Χαριτόπουλος 1, Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 8 (2), Τσαλμπούρης 3 (1), Σάκοτα 18 (2).

Φωτογραφία: Γιάννης Σπυρούνης

koroivos-kalampakos

Δηλώσεις προπονητών

Ντίνος Καλαμπάκος: «Προδοθήκαμε από τις δυνάμεις μας»

«Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ. Η εμφάνιση αυτή μας αφήνει μία πικρία για την έκταση της διαφοράς, γιατί για 27 λεπτά ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί και η διαφορά μας αδικεί. Στη συνέχεια μας εγκατέλειψαν οι δυνάμεις μας. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλοί και κάναμε λίγα λάθη σε συνδυασμό και με τον όγκο των παιδιών της ΑΕΚ. Παλέψαμε σκληρά αλλά ήταν σημαντική η εξάντληση στα τελευταία 12 λεπτά. Δυστυχώς προδοθήκαμε από τις δυνάμεις μας. Όσο δεν κάνουμε τις δύο νίκες θα κυνηγάμε το όνειρο. Και για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν έχει να κάνει με το ρόστερ. Μπορεί να έχουμε μία φθηνή ομάδα, αλλά όχι κακή. Έχουμε εμπιστοσύνη στα παιδιά και πρέπει να λήξει αυτή η ιστορία με το «μικρό ρόστερ». Με τα χρήματα που ξοδεύουμε είναι μια χαρά και δεν πρέπει να αδικούμε τις προσπάθειες των παιδιών, γιατί έχουν κάνει πολλά και μην ξεχνάμε ότι έχουμε κάνει επτά νίκες. Σε ό,τι αφορά το Μιλουτίνοσβιτς, πριν δέκα μέρες είχε τραυματιστεί και επειδή έρχονται σημαντικότερα παιχνίδια, αν και έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, θεωρήσαμε ότι έπρεπε να τον προφυλάξουμε σήμερα».

Σωτήρης Μανωλόπουλος : «Παίξαμε καλή άμυνα στο β΄ ημίχρονο»

«Καταρχήν να δώσω συγχαρητήρια στον Κόροιβο, στους παίκτες, στη διοίκηση, στους προπονητές και ιδιαίτερα στον Ντίνο Καλαμπάκο, γιατί έχουν κάνει τεράστιες προσπάθειες και τους εύχομαι καλή επιτυχία. Συγχαρητήρια και στον κόσμο της ΑΕΚ και τους ευχαριστούμε που μας ακολουθεί παντού. Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, στο πρώτο ημίχρονο επιθετικά κάναμε καλή δουλειά, με πολλά ελεύθερα σουτ. Στην άμυνα όμως ήμασταν απαράδεκτοι. Ο Κόροιβος έχει καλά επιθετικά ταλέντα, αλλά εμείς δεν βγάλαμε ενέργεια και δεν παίξαμε με επαφές. Στο δεύτερο ημίχρονο ακολουθήσαμε το πλάνο μας, παίξαμε άμυνα με επαφές και σκοράραμε».