Λύγισε στο φινάλε

Ημερομηνία: 28-12-2016 | Συντάκτης:

koroivos-paok

Ο Κόροιβος προηγήθηκε ακόμα και με 10 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά ηττήθηκε τελικά 82-80 από τον ΠΑΟΚ

Ο Κόροιβος έφτασε στην πηγή στο ματς της Δευτέρας με τον ΠΑΟΚ, στο κλειστό της Αμαλιάδας, αλλά νερό δεν ήπιε. Ηττήθηκε, με εύλογα παράπονα για τη διαιτησία των Μάνου, Ψαριανού, Δεσλή, με  82-80 κι έμεινε στις 3 νίκες, τη στιγμή που τα Τρίκαλα έκαναν διπλό στη Λευκάδα και πλέον υπάρχει ισοβαθμία στην προτελευταία θέση (που οδηγεί και αυτή στην Α2), μεταξύ Κοροίβου, Λαυρίου και Τρικάλων. Ουραγός είναι η Δόξα Λευκάδας με 2 νίκες σε 12 αγώνες. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, ο Προμηθέας στην Πάτρα, στις 7 Ιανουαρίου.  Το ματς, το οποίο παρακολούθησαν 1200 περίπου θεατές (σχεδόν κατάμεστο το κλειστό), μεταξύ αυτών και 30 οπαδοί του ΠΑΟΚ από την Πάτρα, κρίθηκε στην αστοχία του Κοροίβου στα δίποντα (25/66, ποσοστό μόλις 38%) αλλά και στις βολές (21/31). Παράλληλα, ο κυανόλευκοι έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ με 30 έναντι 47 του ΠΑΟΚ, ενώ ατομικά ο Κεν Μπράουν, στο τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα του Κοροίβου, ήταν απελπιστικά άστοχος με 2/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα.

Κοντά το σκορ μέχρι το 28΄

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο δυνατά και να προηγείται 12-4 και 17-8 αλλά ο Κόροιβος απάντησε με σερί 7-0  (15-17)και πόντους από τους Μπράουν, Γκότσερ, Βαν Όοστρουμ  και η α΄ περίοδος τελείωσε 24-21 για τους Θεσσαλονικείς, με δύο εύστοχες βολές του Γλυνιαδάκη. Στο β΄ δεκάλεπτο, η διαφορά πήγε στους 7 για τον ΠΑΟΚ (21-28) αλλά οι Βαν Όοστρουμ,  Γκότσερ και Μιλουτίνοβιτς μείωσαν στον πόντο (34-35) και λίγο αργότερα ο Βαν Όοστρουμ με τρίποντο και φάουλ  έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 40-40. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 44-42 για τον Κόροιβο, με τους Αμαλιαδίτες να έχουν 12/34 δίποντα (ποσοστό 35%), 5/10 τρίποντα (50%) και 15/21 βολές. Ο Μιλουτίνοβιτς με 12 πόντους και ο Βαν Όοστρουμ με 11 ήταν οι δύο αιχμές επιθετικά, με τους Αμερικανούς να είναι σε ρηχά νερά. Στο γ΄ δεκάλεπτο ο Κόροιβος διατήρησε ένα ελαφρύ προβάδισμα 4 πόντων (56-52, 62-58), ώσπου στο τελευταίο ενάμισι λεπτό με 2 εύστοχες βολές του Σπυριδωνίδη, ένα καλάθι του Βαν Όοστρουμ και ένα δίποντο στην εκπνοή του Μπράουν, πήρε διαφορά 7 πόντων (68-61).

Άποντος στο φινάλε

Κι ενώ η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς ο Γκότσερ με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στους 10 πόντους (71-61), η συνέχεια ήταν καταστροφική για τους Αμαλιαδίτες. Καταρχάς, με τρία διαδοχικά τρίποντα των Κόνιαρη, Σάιμπερτ και Πέινερς, ο ΠΑΟΚ, μείωσε στον πόντο (73-72), στη συνέχεια το σκορ κόλλησε για δύο λεπτά  και ο Μπράουν με λέι-απ έκανε το 80-76, 1.44΄ πριν τη λήξη του αγώνα. Αυτό έμελλε να είναι και το τελευταίο καλάθι του Κοροίβου, καθώς ο ΠΑΟΚ  ήταν ψύχραιμος και με τον Κλάντον έκανε το 80-78, ενώ ο Τσόχλας από τα 5 μέτρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα, 1 λεπτό πριν το φινάλε. Ακολούθησε νέα άστοχη επίθεση από τον Κόροιβο και ο Μιλιένοβιτς ελεύθερος κάτω από το καλάθι, έκανε το 80-82, 21΄΄ πριν τη λήξη. Στη επόμενη επίθεση, ο Μπράουν έκανε μπάσιμο αλλά αστόχησε, η μπάλα έφτασε στον Βαν Όοστρουμ που ούτε αυτός βρήκε στόχο, ο Χρυσικόπουλος πήρε το ριμπάουντ αλλά έκανε λάθος πάσα στον Γκότσερ, αυτός πάσαρε στον ελεύθερο Μιλουτίνοβιτς έξω από τα 6.75μ., αλλά ο Σέρβος έκανε airball και η νίκη πήγε στον δικέφαλο του Βορρά.

Καλύτερος αλλά και μοιραίος από τον Κόροιβο ο Αντρέα Μιλουτίνοβιτς, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με καλά ποσοστά, αλλά ήταν άστοχος στο τελευταίο κρίσιμο τρίποντο. Από τους υπόλοιπους ξεχώρισε ο Χολ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 42-40, 68-61, 80-82.

Κόροιβος: Μπράουν 8, Γκότσερ 14(4), Χατζηνικόλας, Πόλαρντ 7, Χολ 15, Μιλουτίνοβιτς 18(2), Μιχάλογλου 3(1), Βαν Όοστρουμ 13(2), Σαχπατζίδης, Σπυριδωνίδης 2.
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 8 Κόνιαρης 6(2), Μιλιένοβιτς 13, Σάιμπερτ 12(1), Κλάντον 13, Τσόχλας 5(1), Τέιλορ, Μαργαρίτης, Γλυνιαδάκης 11, Πέινερς 14(2).

Φωτογραφία: Γιάννης Σπυρούνης