Κόροιβος: Νίκησε το Φάρο και η μάχη συνεχίζεται

Ημερομηνία: 10-04-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”47578″ img_size=”full”][vc_column_text]Ο Κόροιβος νίκησε το Φάρο στο κλειστό της Ήλιδας με 73-55 (κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του α΄ γύρου) και σε συνδυασμό με τη νίκη του Πανιωνίου στα Τρίκαλα (76-81), παραμένει σε ισοβαθμία με τους Νεοσμυρνιώτες στα όρια της ζώνης του υποβιβασμού. Και η μάχη της παραμονής θα συνεχιστεί μέχρι τέλους κι ενώ απομένουν 4 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Ο Κόροιβος μπήκε δυνατά και με πρωτεργάτη τον Κάρσον πήρε διαφορά 7 πόντων (16-9) και το α΄ δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Σπυριδονίδη και διψήφιο προβάδισμα (22-12) για τους «κυανόλευκους». Στις αρχές της β΄ περιόδου με κάρφωμα και λέι-απ του «Σάχπα» έγινε το 26-12 και ο Πόσλι με τρίποντο έφερε το +15 (29-14) στο 13΄. Το ημίχρονο τελείωσε 39-28, με τον Κόροιβο να είναι το αφεντικό του αγώνα.

Στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, ο Παπαντωνίου μείωσε στους 9 (39-30) αλλά με  πόντους ΝτεΚόζι, Μιλεντίγιεβιτς και τρίποντο του Λανγκφορντ έγινε το 53-33 και με 2/2 βολές του κορυφαίου Τζαχι Κάρσον, το κυανόλευκο προβάδισμα έφτασε τους 22 πόντους (55-33) στο 27΄. Εντούτοις, με 10 πόντους του Μπαρτ στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Φάρος μείωσε στους 12 με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα (58-46).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μουράτου, η διαφορά έπεσε στους 10 (59-49) στο 33΄. Χάινς και Πόσλι έδωσαν ανάσα στον Κόροιβο, 65-51 στο 35΄, ακολούθησαν άστοχα τρίποντα του Παπαντωνίου και ο ΝτεΚόζι με 2/2 βολές έφερε τη διαφορά στους 16 (69-53), δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 39-28, 58-46, 73-55

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Ντεκόζι 18 (1), Κάρσον 16 (1), Λάνγκφορντ 8 (1), Μιλεντίγιεβιτς 6, Κεμπ, Πόσλι 7 (1), Σαχπατζίδης 5, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης 7 (1), Μπεκρής, Χάινς 6.

Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μαραγκός, Σάφτενααρ 5 (1), Μπαρτ 17 (2), Παπαντωνίου 11, Παπαμακάριος 4, Μπάλογκαν, Μπάντερ 2, Μουράτος 6 (1), Διαμαντάκος 2, Βαβάτσικος 6, Φένερ 2, Κίλι.