Κόροιβος: Νέα βαριά ήττα, από τον ΠΑΟΚ

Ημερομηνία: 31-03-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”56545″ img_size=”full”][vc_column_text]Ο Κόροιβος δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση και μετά τη συντριβή από τον Ολυμπιακό, υπέστη βαριά ήττα και από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με σκορ 92-63.

Ο ΠΑΟΚ είχε συνολικά 15/28 τρίποντα (53%), ενώ ο Κόροιβος μόλις 3/14 και όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο όταν όλα είχαν κριθεί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα 6-0 με 4 πόντους του Τζάκσον και στο 6ο λεπτό έγινε το 14-6, με τον Κόροιβο να μην μπορεί να βρει εύκολα το δρόμο προς το καλάθι. Ο Καλαμπάκος πέρασε στο παιχνίδι τον νεοαποκτηθέντα Άνταμ Κεμπ στη θέση του αρνητικού Λάνγκφορντ, αλλά και πάλι η ηλειακή ομάδα είχε προβλήματα κυρίως στην άμυνα. Με τρίποντο του Τζάκσον έγινε το 23-13 και με γκολ φάουλ του Κρουμπάλι το 26-13, για να λήξει το α΄ δεκάλεπτο 26-15.

Στη β΄ περίοδο η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους στο 15΄ (38-19). Με Σπυριδωνίδη και Κάρσον, ο Κόροιβος μείωσε στους 14 (41-27) στο 18’ αλλά με δύο τρίποντα, ένα του Κόνιαρη κι ένα του Γκος στην εκπνοή, το προβάδισμα του ΠΑΟΚ έφτασε τους 21 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (48-27).

Στο ξεκίνημα της γ΄ περίοδο η διαφορά πήγε στους 25 πόντους (52-27). Στο 27΄ με τρίποντο του Τζάκσον εκτοξεύτηκε στους 28 (66-38) και με νέα τρίποντα από τους Πετγουέι, Τσόχλα, το προβάδισμα του δικεφάλου έφτασε τους 30 πόντους, 74-44 και αυτό ήταν το σκορ στη γ΄ περίοδο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν σε μια άνετη νίκη με 29 πόντους διαφορά.

Από την ηλειακή ομάδα διασώθηκε μόνο ο Κάρσον που πέτυχε 21 πόντους και ο Χάινς που πρόσθεσε 11.
Δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματα του ο Κεμπ, που στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Κοροίβου, αγωνίστηκε σχεδόν 10 λεπτά και δεν σκόραρε αλλά ούτε πήρε ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 48-27, 74-44, 92-63.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πετγουέι 15 (3), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4, Τζάκσον 22 (3), Γκος 5 (1), Κρουμπάλι 5, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 4 (1), Μαργαρίτης 9 (1), Ζάρας 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Τζόουνς.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 21, Πόσλι 2, Λάνγκφορντ 5 (1), Σκουλίδας 5 (1), Χάινς 11 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 7, Σπυριδονίδης 3, ΝτεΚόζι 9, Κεμπ.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]