Θύελλα σάρωσε τα Σαβάλια!

Ημερομηνία: 28-03-2017 | Συντάκτης:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

3-0 με εντυπωσιακά γκολ από Νεοφώτιστο, Παργινό, Σαΐνη

Η Θύελλα ήταν σαρωτική στο χθεσινό ματς με τον Ολυμπιακό Σαβαλίων, στο Ενωσιακό της Σπιάντζας, για την 29η αγωνιστική της Α1 Κατηγορίας. Νίκησε με 3-0, έφτασε τους 29 βαθμούς και πλέον ελπίζει βάσιμα στη συμμετοχή της στα πλέι-άουτ, όπου θα διεκδικήσει την παραμονή. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός ήταν απογοητευτικός, έχει μία νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια και βρίσκεται με 36 βαθμούς, δύο πόντους πάνω από τη ζώνη των πλέι-άουτ.

Η ομάδα του Αλέκου Τομαρόπουλου στην καλύτερή της φετινή εμφάνιση, μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στον αγώνα, αποφασισμένη να πάρει το πολύτιμο τρίποντο. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχε φτάσει ήδη δύο φορές κοντά στο γκολ, στο 3΄ με έναν «κεραυνό»  του Στάθη Χαραλαμπόπουλου που πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 10΄ με τον Τζουβάνη να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά, να σουτάρει και να σώζει σωτήρια 3-4 μέτρα από την εστία ο Χοτζάι.  Το γκολ ήρθε τελικά στο 17΄ με ένα υπέροχο γκολ του Γιώργου Νεοφώτιστου. Ο Σαΐνης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή και ο μέσος της Θύελλας με εκπληκτικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί « Γ» του Κόλλια. Πέντε λεπτά μετά, οι Πυργιώτες έβαλαν γερά τις βάσεις της νίκης. Ο Τζουβάνης έβγαλε συρτή μπαλιά από δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Αντώνης  Παργινός «τσίμπησε» ωραία τη μπάλα προ του αμυντικού και με σουτ από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κόλλια.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, στην πρώτη καλή φάση που δημιούργησε, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του α΄ ημιχρόνου.  Ο Λαμπρόπουλος έβγαλε  με ωραία κάθετη πάσα τετ-α-τετ τον Κολτσίδα αλλά αυτός πλάσαρε άουτ.

Γκολάρα Σαΐνη

Στις αρχές της επανάληψης, η Θύελλα καθάρισε το ματς, με ένα γκολ που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα. Ήταν το 50ο λεπτό όταν ο Γιώργος  Σαΐνης έγινε αποδέκτης της μπάλας δεξιά, 15 μέτρα έξω από την περιοχή, επιχείρησε το «μονοκόμματο» σουτ και έστειλε τη μπάλα «συστημένη» στο δεξί παραθυράκι του Κόλλια. Πλέον, τα εναπομείναντα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα ενώ οι Πυργιώτες θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ στην κόντρα-επίθεση. Ο Γιούρτας σε αντεπίθεση στο 58΄ μπήκε από δεξιά στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, σούταρε δυνατά αλλά ο Κόλλιας απέκρουσε και στο 85΄ ο Σαΐνης είχε άλλο ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να «γλείφει» το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Καλύτεροι από τη Θύελλα οι Σαΐνης, Νεοφώτιστος, Τζουβάνης και Παργινός ενώ από τη Ολυμπιακό διασώθηκε ο Χοτζάι.

Θύελλα: Βυθούλκας, Σαΐνης, Καρανάσης, Κατελούζος, Βασιλακόπουλος, Τζουβάνης, Γιούρτας, Νεοφώτιστος (76΄ Τριγάζης), Θεοδωρόπουλος, Παργινός (62΄ Διαμαντάκος), Χαραλαμπόπουλος (62΄ Παπαδάτος).

Ολυμπιακός Σ.: Κόλλιας, Ν. Μπουγονικολός, Μαρκόπουλος, Λαμπρόπουλος, Χοτζάι (89΄ λ.τρ. Καπανδρίτης), Δ. Μπουγονικολός, Σαββανίδης, Κολτσίδας (75΄ Κανάνι), Χριστόπουλος, Καράμπελας (87΄ Κολότσης), Γεωργίου.

Αίας Γαστ.    0  (15-81)

* Ξενοφών και Πανηλειακός παίζουν αύριο Τετάρτη (ώρα 5μ.μ.), στο ματς που κλείνει την αυλαία της 29ης αγωνιστικής.