Ευρωμπάσκετ/Εθνική Ελλάδας: Λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Ημερομηνία: 13-09-2017 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”39069″ img_size=”full”][vc_column_text]Η Εθνική Ελλάδας δεν έπαιξε άμυνα στην τελευταία περίοδο (δέχτηκε 23 πόντους) στον αγώνα των προημιτελικών του Ευρωμπάσκετ με τη Ρωσία, ηττήθηκε 74-69  και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα ήταν πολύ καλή για 30 λεπτά, προηγήθηκε ακόμα και με 11 πόντους στη β΄ περίοδο (33-22) και το ημίχρονο τελείωσε 37-31. Στο γ΄ δεκάλεπτο, οι Ρώσοι ροκάνισαν τη διαφορά στο καλάθι (53-51) και στη δ΄ περίοδο με επιμέρους σκορ 16-7, πήραν προβάδισμα 7 πόντων, 60-67 στα 5.30΄ πριν το φινάλε.

Με δύο απανωτά δίποντα του Καλάθη, η Ελλάδα μείωσε στους 3, 64-67 και ο Μπουρούσης με 2 βολές στους δύο, 66-68. Αλλά ο Κβοστοφ στα 44΄΄ ευστόχησε από τα 5 μέτρα εκτός ισορροπίας (66-70) και χάρισε ουσιαστικά τη νίκη στους Ρώσους καθώς στη συνέχεια αστόχησε υπό πίεση ο Μπουρούσης.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74.

Ελλάδα: Καλάθης 25 (2), Μπουρούσης 10, Σλούκας 7 (1), Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (2), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης, Παππάς, Αγραβάνης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]