Γ2 ΕΣΚΑΗ: Νίκες για Ίφιτο, Γαστούνη

Ημερομηνία: 15-05-2017 | Συντάκτης:

Ο Ίφιτος ξεκίνησε με το δεξί τα πλέι-οφ.

Ξεκίνησαν την Κυριακή τα πλέι-οφ της Γ2 ΕΣΚΑΗ, με τη συμμετοχή του Ιφιτου Πύργου, της Γαστούνης και της Ήλιδας, από πλευράς ηλειακών ομάδων. Ο Ίφιτος του Γιώργου Μπεκρή, νίκησε στο κλειστό της Αλεξιώτισσας τον Ολυμπιακό Πατρών με 62-51 και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλη νίκη πέτυχε και η Γαστούνη του Θωμά Δαλαμάρα στο κλειστό της Ε.Α. Πατρών επί του Α.Ο. Ψηλαλωνίων με 68-46 και ανέβηκε στην 3η θέση. Η Ήλιδα ηττήθηκε από τον Αχαϊκό στην Αχαγιά με 47-45. Από τις 6 ομάδες την άνοδο στη Γ1 θα πάρουν οι τρεις πρώτες της βαθμολογίας.

Ολυμπιακός Π.-Ίφιτος 51-62

Η ομάδα του Πύργου κατάφερε να πάρει τους δύο πολύτιμους βαθμούς κόντρα στον Ολυμπιακό Πατρών με 51-62 παρά τις αρκετές απουσίες και το αντιαθλητικό παιχνίδι των γηπεδούχων υπό την ανοχή των διαιτητών. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους Πατρινούς που επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν  21-14 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο β΄ δεκάλεπτο το παιχνίδι ισορρόπησε για να κλείσει το ημίχρονο με την μικρότερη δυνατή διαφορά 30-29. Η επανάληψη ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και τον Ολυμπιακό να παίρνει μια μικρή διαφορά 42-38. Η τελευταία και άκρως επεισοδιακή περίοδος είχε πολλά νεύρα, αντιαθλητικές άμυνες από τους γηπεδούχους και διαιτητικά λάθη εις βάρος του Ίφιτου.

Αυτό όμως πείσμωσε τους παίχτες του Γιώργου Μπεκρή,  ο οποίος παρά τα συνεχόμενα και καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα σκληρά μαρκαρίσματα σταμάτησε στους 42 πόντους (είχε 19/20 βολές). Επόμενο παιχνίδι για τους ερυθρόλευκους του Πύργου, αύριο Τετάρτη στις 8μ.μ.,  με αντίπαλο τα Ψηλαλώνια στο « Γ. Βασιλακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 9-15, 12-9, 9-24.

Ίφιτος (Μπεκρής Γ.): Φωτιάδης 2, Φραγκούλης 9 (1), Μπεκρής 42 (3), Φουστούκος 2, Δημήτρουλας 5 (1), Αναγνώπουλος 2, Μικέλης, Βακαλόπουλος, Τσεκούρας, Σπηλιωτόπουλος.

Ολυμπιακός Π.- Ίφιτος 51-62

Ψηλαλώνια-Γαστούνη 46-68

Αχαϊκός-Ήλιδα  47-45