Α2 ΕΣΚΑΗ: Πρωταθλήτρια η Α.Ε.Λ., σάρωσε τη Νίκη Προαστείου-Έκτη σερί νίκη η Αμαλιάδα

Ημερομηνία: 04-04-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”57029″ img_size=”full”][vc_column_text]Η Α.Ε. Λεχαινών με μαγικό δεύτερο ημίχρονο συνέτριψε με 29 πόντους διαφορά τη Νίκη Προαστείου και στέφθηκε πρωταθλήτρια της Α2 ΕΣΚΑΗ, τρεις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Η… αρμάδα του Γρηγόρη Κακολύρη πέτυχε 35 πόντους στη γ΄ περίοδο με καταιγισμό τριπόντων από τους Γκούτη, Στεφανίδη και τον Βαρδίκο να είναι ασταμάτητος στη ρακέτα και το +3 του α΄ ημιχρόνου έγινε +23 και ουσιαστικά κρίθηκε εκεί το ντέρμπι.

Η μεγάλη νίκη και η άνοδος πανηγυρίστηκε με «όλε» από τους παίκτες μπροστά στους 200 περίπου φίλους της Α.Ε.Λ. που βρέθηκαν στο «Αέθλειον».

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-31, 69-46, 84-55.

Α.Ε.Λ. (Κακολύρης): Βαρδίκος 21, Λυκούδης 19 (4), Στριγάς 2, Αναστασόπουλος 4, Αντωνόπουλος 5 (1), Γκούτης 10 (3), Μπαγουλής, Στεφανίδης 12 (4), Μάρκου 6, Παλλαδινός 3 (1), Χαραλαμπόπουλος, Μελιτσόπουλος 2.

Νίκη (Φραγκοπαναγιώτης): Πετρόπουλος 2, Γκιώνης, Διονυσόπουλος 2, Λιοφάγος 4, Τραγαρας 7, Αλεξανδρόπουλος 6 (2), Δημόπουλος 5 (1), Κατσαμας 2, Πίκιος 7, Γουβελης 6, Δουρούκης 14 (2).

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Ν.Ε.Π. 63-53

Ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας δείχνει ασταμάτητος και πάει φουλ για τα πλέι-οφ καθώς πέτυχε την έκτη σερί νίκη του, με 63-53 με αντίπαλο τη Ν.Ε.Π., στο κλειστό της Ήλιδας. Η ομάδα των Νιπεργιάλη, Κιούφη προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους (52-26) στο 26΄ και απλά στην τελευταία περίοδο κατέβασε ταχύτητα και η Ν.Ε.Π. μετρίασε την έκταση της ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 32-22, 58-37, 63-53.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (Κιούφης): Λαμπρόπουλος 4, Θεοδωρόπουλος 17(4), Κιούφης 18(2), Δασκαλόπουλος 12(1), Μαντούβαλος 8, Νικολόπουλος 2, Ανδρουτσόπουλος , Αγραπιδάκης 2.

Ν.Ε.Π. (Πλακουτσής): Παναγιωτόπουλος 9(1), Μπαμπούνης 5(1), Αποστολόπουλος, Φάλαρης, Θεοχάρης 11, Βούλγαρης 6, Σπυριδωνίδης 6(2), Κωστόπουλος 9, Ανδρουτσόπουλος 7.

*Η “Πρωινή” βρέθηκε στα δύο παιχνίδια των ηλειακών ομάδων και αναλυτικό ρεπορτάζ μπορείτε να διαβάσετε στο φύλλο της εφημερίδας την Μ.Παρασκευή.