Α2 ΕΣΚΑΗ: Νίκη στην παράταση για Πανωλενειακό

Ημερομηνία: 03-05-2017 | Συντάκτης:

Ο Πανωλενειακός σε αναμνηστική φωτογραφία μετά το τέλος του κυριακάτικου αγώνα με τον Αχαιό.

Κέρδισε 63-54 τον Αχαιό και έκλεισε τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο

Ο Πανωλενειακός νίκησε την τελευταία αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ τον Αχαιό ’47 στην παράταση, το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Καράτουλα, με σκορ 63-54. Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη περιμένει τους υπόλοιπους σημερινούς αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής για να δει σε ποια θέση θα τερματίσει. Αυτή θα είναι είτε η έκτη (αν ο Ποσειδώνας Παραλίας ηττηθεί από τον Φαέθωνα στο Αντίρριο) είτε η έβδομη. Όπως και να ’χει, ο Πανωλενειακός ήταν εντυπωσιακός στο β΄ γύρο με 10 νίκες και μόλις 3 ήττες και παρέμεινε άνετα στην Α2 ΕΣΚΑΗ.

Το παιχνίδι

Στο παιχνίδι της Κυριακής, ο Πανωλενειακός μπήκε δυνατά και έφτασε σε διψήφια διαφορά από το β΄ κιόλας δεκάλεπτο και το ημίχρονο τελείωσε στο +12 για τους ερυθρόλευκους (28-16). Στη γ΄ περίοδο όμως κόλλησαν στη ζώνη του Αχαιού και οι Πατρινοί μείωσαν στο πόντο (32-31). Μάλιστα, πήραν προβάδισμα 4 πόντων ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά με καλάθι του Παπαδόπουλου και μια εύστοχη βολή του Μπεκυρά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, η επιστροφή του αρχηγού Θανάση Γιαννόπουλου στο παρκέ (υπέστη διάστρεμμα στη δ΄ περίοδο), έφερε ηρεμία στην ομάδα και λύσεις στην επίθεση. Ο έμπειρος γκαρντ με την έναρξη του έξτρα πεντάλεπτου μοίρασε ασίστ στον Παλαιόπουλο και αυτός με τρίποντο (πέτυχε 5 συνολικά!) έκανε το 54-51, ενώ η «σημαία» του Πανωλενειακού με τρίποντο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης έκανε το 63-52 και «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 14-6, 28-16, 32-31, 51-51 (63-54 παρ).

Πανωλενειακός (Λεβεντούρης): Σταυρόπουλος, Θεοδωρακόπουλος 4 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Παλαιόπουλος 15 (5), Παναγόπουλος, Μπεκυράς 6 (1), Βλάχος 3, Κουτσόπουλος 13 (3), Μπαχούρος 5 (1), Παπαδόπουλος 10.

Αχαιός ’47 (Αγουρίδης): Καστανάς 2, Αγουρίδης 2, Βλαχόπουλος 18, Μαυροθαλασσίτης 10 (3), Βαλκανάς 10 (1), Μισσιώνης 8 (1), Μαυροειδής, Βαβαρούτας, Αναστασίου 4.