Α2 ΕΣΚΑΗ: Η Α.Ε.Λ. πήρε το ηλειακό ντέρμπι στην Αμαλιάδα

Ημερομηνία: 07-02-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”43590″ img_size=”full”][vc_column_text]Η Α.Ε. Λεχαινών ήταν η νικήτρια στο ηλειακό ντέρμπι της Α2 ΕΣΚΑΗ, στο κλειστό της Ήλιδας με αντίπαλο τον Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας (55-59) και παρέμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Το α΄ δεκάλεπτο τελείωσε 14-11 για την Αμαλιάδα και στη β΄ περίοδο, η ομάδα του Βαγγέλη Κιούφη πήρε προβάδισμα 9 πόντων (27-18) για να λήξει το ημίχρονο 29-22.

Στο γ΄ δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν προβάδισμα 8 πόντων (38-30 και 40-32) αλλά στο τελευταίο τρίλεπτο η Α.Ε.Λ. που αγωνίστηκε χωρίς τον Βαρδίκο έτρεξε επιμέρους σκορ 8-1 και μείωσε στον πόντο (41-40).

Στις αρχές της δ΄ περιόδου, η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη με σερί 7-0 έφτασε στο +6 (41-47), 7 λεπτά πριν τη λήξη. Η Αμαλιάδα όμως δεν το έβαλε κάτω και ισοφάρισε 47-47, 4.40 πριν το φινάλε. Με το σκορ στο 51-51 ο Λυκούδης πήρε το όπλο του και με ένα δίποντο κι ένα τρίποντο έκανε το 51-56, 41΄΄ πριν τη λήξη, για να πάει το ροζ φύλλο στους πρωτοπόρους της Α2, με 55-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 29-22, 41-40, 55-59.

Αμαλιάδα: Λαμπρόπουλος, Κίντος 7(1), Θεοδωρόπουλος 7(2), Κιούφης 16, Δασκαλόπουλος 4, Μαντούβαλος 12, Νικολόπουλος 1, Αγραπιδάκης 8.

Α.Ε.Λ. : Λυκούδης 12(2), Στριγάς, Αναστασόπουλος 12, Αντωνόπουλος2, Γκούτης 5, Μπαγουλής 2, Στεφανίδης 6(2), Μάρκου 4, Παλλαδινός 16(3), Μελιτσόπουλος.