Ήττα του Κοροίβου στη Ν. Σμύρνη

Ημερομηνία: 03-03-2018 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”53951″ img_size=”full”][vc_column_text]Ο Κόροιβος ηττήθηκε στη Ν. Σμύρνη από τον Πανιώνιο, που έπαιζε ένα από τα τελευταία του χαρτιά για την παραμονή στη Basket League, με σκορ 70-59.

Στην α΄ περίοδο ο Πανιώνιος προηγήθηκε 13-8 αλλά ο Κόροιβος απάντησε με τον Χάινς και τον Κάρσον και το 10λεπτο τελείωσε 17-15 για τους κυανέρυθρους. Στη β΄ περίοδο, ο Πανιώνιος πήρε ξανά προβάδισμα 5 πόντων (24-19) αλλά με δίποντο του Λάνγκφορντ και τρίποντο του Σκουλίδα, ο Κόροιβος ισοφάρισε 24-24 και με κάρφωμα του Ντε Κόζι και καλάθι του Λάνγκφορντ έγινε το 24-28 στο 16΄ (σερί 0-9). Ο Σαρικόπουλος ισοφάρισε 30-30 φτάνοντας τους 14 πόντους και το α΄ ημίχρονο τελείωσε σε απόλυτη ισορροπία 32-32.

Στις αρχές του β΄ ημιχρόνου οι δυο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη με αποτέλεσμα να κολλήσουν στο σκορ για τρία λεπτά (στο 36-34), ώσπου ο Δίπλαρος με τρίποντο έκανε το 39-34 στο 26΄. Λίγο αργότερα ο Νίκος Δίπλαρος με νέο τρίποντο και φάουλ έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στον Πανιώνιο (44-38), 3.25΄ πριν το τέλος του γ΄ δεκαλέπτου. Με δύο εύστοχες βολές του Μπράζελτον και φόλοου του Κράβιτς, ο Πανιώνιος έφτασε στο +9 (48-39), 1.38 πριν τη συμπλήρωση του 30λεπτου και με 2/2 βολές ο Μπράζελτον έστειλε σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (50-39), με τον Κόροιβο να έχει κακές επιλογές στην επίθεση στη γ΄ περίοδο (πέτυχε μόλις 7 πόντους).

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και σε διάστημα 80 δευτερολέπτων, ο Κόροιβος, με δύο καλάθια του Τράβις Κον και τρίποντο του Πόσλι, επέστρεψε μειώνοντας στους 4 (50-46). Με γκολ-φάουλ του Μπράζελτον έγινε το 53-46, αλλά με νέο τρίποντο του Πόσλι η ηλειακή ομάδες έκανε το 53-49. Δίπλαρος και Κράβιτς έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων στον Πανιώνιο (57-49), 6.30 πριν το φινάλε. Με 3/3 βολές του Μπράζελτον έγινε το 60-50 στο 35΄ και με τρίποντο του Σακελλαρίου το 63-52, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ο ασταμάτητος Μπράζελτον και ο Νταλό έφτασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (68-52) στο 37΄ και το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε εκεί.
Καλός στο ντεμπούτο του ο Κέβιν Λάνγκφορντ ο οποίος έπαιξε 24 λεπτά και πέτυχε 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 32-32, 50-39, 70-59.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Μπράζελτον 23 (1/3 τρίποντα, 12/12 βολές), Σακελλαρίου 5 (1), Νταλό 9 (16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Τσούπκοβιτς 2 (0/10 τρίποντα), Σαρικόπουλος 14 (7/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Δίπλαρος 12 (3/7 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Κράβιτς 5, Καμπερίδης, Κουακουμένσα.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 14 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κον 9 (1), Σαχπατζίδης 2, Χάινς 11 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ντεκόζι 3 (1/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πόσλεϊ 6 (2), Λάνγκφορντ 9, Μιλεντίγεβιτς, Σκουλίδας 3 (1), Σπυριδωνίδης 2.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]