Ξενοφών-Αίας 3-1: Τεράστια νίκη πετυχαίνοντας δύο γκολ με παίκτη λιγότερο-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 21-10-2024 | Συντάκτης:

O πρωταθλητής Ηλείας 2024, Ξενοφών, είναι εδώ! Η ομάδα της Κρέστενας πέτυχε τεράστια νίκη, κόντρα στον δυνατό Αίαντα, στο ματς που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Α΄ PLAYSPORTS Κατηγορίας. Οι ερυθρόλευκοι του Σταύρου Μεντή νίκησαν 3-1, παίζοντας από το 64΄ με 10 παίκτες και καταφέρνοντας να σκοράρουν δύο φορές παρά το αριθμητικό μειονέκτημα και να φτάσουν έτσι σε μια μεγάλη βαθμολογικής αλλά κυρίως ψυχολογικής σημασίας νίκη, από τη στιγμή που αυτή ήρθε με παίκτη λιγότερο. Ο Ξενοφών έφτασε έτσι τους 6 βαθμούς, σε αντίθεση με τον Αίαντα που δεν έχει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα κι έχει μείνει στους 2 βαθμούς.

Ο Ξενοφών προηγήθηκε στο 63΄ με τον Μπακατσέλο, στο επόμενο λεπτό, όμως, έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Αναμουρλίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο 75΄ ο Αίας ισοφάρισε με τον Αντριάν Μένα, αλλά στο 81΄, παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Ξενοφών σκόραρε με τον Καραχάλιο στην αντεπίθεση (2-1). Και στις καθυστερήσεις ο Κανάνι έγραψε το τελικό  3-1.

Ξενοφών: I. N. Καπετανάκης, Λιαρόπουλος, Κανάνι, Κολόκας, Αναμουρλίδης, Αστερόπουλος, Καραχάλιος, Μπακατσέλος, Ι. Κ. Καπετανάκης (54΄ Αρβανίτης), Σκοζάι (87΄ Κ. Λαμπρόπουλος), Ανδριόπουλος (60΄ Δρακόπουλος).

Αίας Γαστούνης: Θεοδωρόπουλος, Γερασιμόπουλος, Αντύπας (83΄ Παυλίδης), Κασσιανός, Τσίτσος, Γκίνης, Σταθάτος, Μπουρούκης, Παναγιωτόπουλος, Τσουκαλάς, Αντωνόπουλος (55΄ Μένα).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τρίτη.