Βιλαέτεια 2024: Σπουδαία διοργάνωση και 36 ηλειακά μετάλλια-Πανελλήνιο ρεκόρ ο Δημητρακόπουλος (φωτό)

Ημερομηνία: 25-06-2024 | Συντάκτης:
Στιγμιότυπο από την κούρσα των 400μ. ανδρών

Του Κώστα Πλιάγκου

proinisports@gmail.com

Πραγματοποιήθηκαν με μεγάλη επιτυχία το Σάββατο τα «Βιλαέτεια 2024» στο δημοτικό στάδιο Πύργου «Χαρ. Βιλαέτης». Οι αγώνες στίβου σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες, που έχουν καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια από τον Δήμο Πύργου, συγκέντρωσαν 391 συμμετοχές και τους διοργάνωσε η Αθλητική Γυμναστική Ένωση Πύργου (Α.Γ.Ε.Π.), που έχει προπονητές τους Γιάννη Παλαιολόγο, Χαρά Κουτσούνη και Κύριλλο Παλαιολόγο.

Οι αγώνες ήταν υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και της Ένωσης Αθλητικών Σωματείων ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου και για πρώτη φορά συμπεριλήφθηκαν στο παγκόσμιο καλεντάρι της World Athletics. Δηλαδή, η επίδοση των αθλητών μετρά στην παγκόσμια κατάταξη (ranking). Έτσι, είχαμε κι ένα πανελλήνιο ρεκόρ.

Ο Δημήτρης Δημητρακόπουλος ποζάρει με το πανελλήνιο ρεκόρ στο μήκος βετεράνων, 5.63μ.

Ο βετεράνος αθλητής του μήκους, Δημήτρης Δημητρακόπουλος, από το Βασιλάκι (διαμένει εδώ και πολλά χρόνια στη Γαστούνη) έσπασε το πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Μ55 στο μήκος βετεράνων με άλμα στα 5.63μ., και χειροκροτήθηκε από τον κόσμο στο στάδιο Πύργου. Το προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ ήταν 5.44μ. και κρατούσε 31 χρόνια! Ο Δημητρακόπουλος βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ κατά 38 εκατοστά (είχε ατομικό 5.25μ.)!

Το 1-2 έκαναν Ποϊραζίδη, Μελιτσοπούλου στον ακοντισμό Κ16

Επιπλέον, πολλά ήταν τα ηλειακά μετάλλια, καθώς πήραν μέρος όλα τα ηλειακά σωματεία στίβου. Συγκεκριμένα 34 Ηλείοι αθλητές πήραν μετάλλιο, 9 χρυσά, 13 ασημένια και 14 χάλκινα, συνολικά 36 μετάλλια.. Δύο μετάλλια πήρε η 16χρονη Πελαγία Πέππα (Αναγέννηση Πύργου) στη σφαιροβολία Κ18 (χρυσό) και στα 400μ. εμπόδια γυναικών (αργυρό) και επίσης δύο ασημένια η 14χρονη Δήμητρα Μελιτσοπούλου (Κόροιβος) στη σφαιροβολία και στον ακοντισμό Κ16.

Ο Αλέξης Αργυρόπουλος πήρε την 2η θέση στο μήκος ανδρών

Παρών στους αγώνες και ο Αμαλιαδίτης αθλητής του μήκους, Αλέξης Αργυρόπουλος (αθλητής του Γ.Σ. Ελ. Βενιζέλος), που μαζί με τον Μίλτο Τεντόγλου και τον Νίκο Σταματονικολό είναι οι καλύτεροι άλτες του μήκους στην Ελλάδα.