Β΄ ΕΣΚΑΗ: 12 στα 12 ο Υπερίων

Ημερομηνία: 04-03-2024 | Συντάκτης:

Ακόμη μια σπουδαία νίκη σημείωσε το απόγευμα της Κυριακής ο Υπερίων Αμαλιάδας (αναπτυξιακή ομάδα U23 του Κοροίβου), η οποία χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα έκανε το 12Χ12 και βαδίζει ολοταχώς προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης του 2ου ομίλου στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΗ. Συγκεκριμένα για την 14η αγωνιστική επιβλήθηκε της συμπολίτισσας Ήλιδας με το ευρύ 84-38, με τον κόουτς Λεβεντούρη να βλέπει όλους τους παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να σκοράρουν, ενώ τέσσερις από αυτούς ήταν “διψήφιοι”.

Ο Υπερίων που αποτελείται αποκλειστικά από έφηβους και παίδες, παίζοντας από την αρχή πολύ καλή άμυνα «έχτισε» από το τρίτο λεπτό του αγώνα διψήφια διαφορά και προηγήθηκε στο α΄ δεκάλεπτο με 30-10, καθαρίζοντας από νωρίς το ματς. Η συνέχεια ήταν στον ίδιο ρυθμό με τη διαφορά να αγγίζει το +23 στο τέλος του β΄ δεκαλέπτου (45-22). Στο γ΄ δεκάλεπτο συνεχίστηκε η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας με τη διαφορά να ανοίγει στο +30 (63-33). Το τελευταίο δεκάλεπτο οι “μικροί” δέχθηκαν μόλις 5 πόντους σημειώνοντας 21 για να κλείσει το ματς στο 84-38.

Επόμενη αγωνιστική με τον Πανωλενειακό στο Κλειστό του Καράτουλα την προσεχή Κυριακή 10/3.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 45-22, 63-33, 84-38.

Υπερίων (Λεβεντούρης): Δημητρακόπουλος 9(1), Τσίπας, Αλεξανδρόπουλος 21(1), Κοντόπουλος 7(1), Καλοπίσης 3, Φωτόπουλος 14, Κινινής 12(2), Παπαδόπουλος Θωμ. 2, Παπαδόπουλος Θοδ. 2, Ράλλης 14(3).

Α.Σ. Ήλιδα (Παπαδόπουλος): Μάλλιαρης, Βισβάρδης 6, Αδαμόπουλος 4, Κουλούρης 4, Δαρβίρας 6, Καλοπίσης 7, Παπαγεωργίου 5, Γκογκάκης, Ανδρουτσόπουλος 6.