Τρίκαλα – Κόροιβος 61-73: Κόροιβος από ατσάλι, πέρασε άνετα από τα Τρίκαλα

Ημερομηνία: 18-09-2024 | Συντάκτης:

Η ηλειακή ομάδα με σκληρή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση νίκησε στα Τρίκαλα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Κόροιβος έδωσε την Τετάρτη το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν 2024-2025. Αντιμετώπισε τον Α.Ο. Τρίκαλα Basket στην ομώνυμη πόλη της Θεσσαλίας, ομάδα επίσης της Elite League, για την 1η αγωνιστική της Β΄ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου μπορεί να παρατάχθηκε με επτά έμπειρους παίκτες και τρεις έφηβους (χωρίς τους τραυματίες Στράτο Βουλγαρόπουλο και Χάρη Παρασκευόπουλο), αλλά με σκληρή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση (4 παίκτες διψήφιοι), νίκησε σχετικά άνετα με 61-73 και προκρίθηκε στην 3η αγωνιστική της Β΄ Φάσης (περνάει άνευ αγώνα την 2η Φάση). Εκεί θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον νικητή του αγώνα Ν.Ε. Μεγαρίδος – Έσπερος Λαμίας.

Στο ξεκίνημα τα Τρίκαλα προηγήθηκαν 12-8, ο Ζαραϊδώνης με τρίποντο μείωσε 12-11 και ο Γκλάσπερ με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο 12-14, που ήταν σκορ α΄ δεκαλέπτου.

Στις αρχές του β΄ δεκαλέπτου Αρνόκουρος και Γκλάσπερ με τρίποντο έκαναν το 16-21, αλλά τα Τρίκαλα προσπέρασαν  24-22, 4.37΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Μάγερς ισοφάρισε 24-24 και ο Ευσταθιάδης με τρίποντο έδωσε ξανά κεφάλι στο σκορ στην ηλειακή ομάδα με 24-27. O Πουλιανίτης με δύο απανωτά καλάθια έκανε το 30-27 για την ομάδα του. Το ημίχρονο τελείωσε 33-31 για τους Τρικαλινούς.

Στο β΄ ημίχρονο τα Τρίκαλα μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν 39-32. Καλαϊτζάκης και Μάγιερς με τρίποντα μείωσαν 41-38 και ο καυτός Σωτηρίου με 9 διαδοχικούς πόντους έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο 44-49, 4.21΄ πριν το τέλος της γ΄ περιόδου. Ο Κόροιβος συνέχισε να βγάζει καλές άμυνες και με τον Καλαϊτζάκη να σκοράρει από παντού έφτασε στο 46-56.  Το 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 48-58.

Στις αρχές του δ΄ δεκαλέπτου η ηλειακή ομάδα διατήρησε διψήφια διαφορά (52-62), τα Τρίκαλα μείωσαν μέχρι τους 7 πόντους, ωστόσο, Μάγερς και Καλαϊτζάκης με τρίποντα έγραψαν το 59-73, 1.22 πριν το τέλος και ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη του Κοροίβου.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 33-31, 48-58, 61-73.

Τρίκαλα (Γιαπλές): Ταχυρίδης 4, Τατς 13(1), Παππάς 5 (1), Αργυρούλης, Κολίτσιος, Πουλιανίτης 20 (2), Κωνσταντινίδης 5 (1), Δημακόπουλος 2, Βαβάτσικος 8 (1), Νέσης 4.

Κόροιβος (Μιχελάκος): Γκλάσπερ 18(2), Μάγερς 9 (2), Αρνόκουρος 10, Σωτηρίου 15(1), Καλαϊτζάκης 14 (4), Ζαραϊδώνης 4 (1), Ευσταθιάδης 3 (1), Κινινής, Ράλλης, Μουζάκης.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Πέμπτη.