Στην Εθνική Νεανίδων η Ζάγκλη

Ημερομηνία: 25-09-2023 | Συντάκτης:

Η 17χρονη Πυργιώτισσα παίκτρια, Σοφία Ζάγκλη, είναι πλέον μέλος της Εθνικής Νεανίδων. Από το 2021 είναι μέλος της Εθνικής Ομάδας, πρώτα στην Εθνική Κορασίδων και τώρα στη Εθνική Νεανίδων, δείγμα του πλούσιου ταλέντου της. Η Ζάγκλη, η οποία είναι μεσοαμυντικός, έπαιξε βασική την Παρασκευή με την Εθνική Νεανίδων στο φιλικό ματς με την Πολωνία στο Municipal Stadium OCSiR της Οστρόντα, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων για την συμμετοχή τους στην πρώτη προκριματική φάση του EURO WU19. Η Εθνική Ομάδα ηττήθηκε 2-0. Στο 40ο λεπτό η Πιέτκαβιετς με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ για την Πολωνία. Στο 77ο λεπτό η Μπουγκούτσκα με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Στο 92ο λεπτό η Γρίβα απέκρουσε το πέναλτι της Παουλίνα.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου, στο ίδιο γήπεδο, σήμερα στις 13:00.

Εθνική Νεανίδων: Γρίβα, Κουκουλάκη (63′ Στεργιούλη), Ζάγκλη, Τσαρούχα, Γιοβάνη (82′ Βαλκάνη), Κωστοπούλου, Νταρζάνου (71′ Σιαφαρίκα), Παντέρη (46′ Μαξ), Μπριάνα (64′ Σαριδάκη), Λαζαράκη (46′ Βενιαμίν), Χαλατσογιάννη.