Σ.Ε.Φ.Α.-Πανωλενειακός 70-52: «Κλείδωσε» την 3η θέση

Ημερομηνία: 05-04-2019 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”79750″ img_size=”full”][vc_column_text]Το Σ.Ε.Φ.Α. νίκησε τον Πανωλενειακό στο «Αέθλειον» με 70-52 και εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση στην κανονική περίοδο, δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωσή της και θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στα ημιτελικά των πλέι-οφ.

Ο Πανωλενειακός υπέστη τέταρτη σερί ήττα και το ευτυχές είναι πως ηττήθηκαν και οι ομάδες που τον κυνηγούν, Παναχαϊκός και Κρήνη. Έτσι, η συμμετοχή στα πλέι-οφ θα κριθεί τις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Στο α΄ δεκάλεπτο, ο Πανωλενειακός ήταν μπροστά στο σκορ με 14-18,  με 7 πόντους του Μπεκυρά και 5 του Παπαδόπουλου. Στη β΄ περίοδο το Σ.Ε.Φ.Α., που αγωνίστηκε χωρίς τον Κορακιανίτη, αλλά είχε σε μεγάλη μέρα τον Τόγια (26 πόντοι), ισορρόπησε και πέρασε μπροστά με 3 πόντους, 32-29. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη, πάτησε γκάζι στο β΄ ημίχρονο και το +3 του ημιχρόνου έγινε +12 στο 30΄, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη. Πέρα από τον Τόγια, πολύ καλός και ο Τσιρώνης, που πέτυχε 17 πόντους, ενώ από τον Πανωλενειακό ξεχώρισαν οι πολύπειροι Παπαδόπουλος, Διαμαντόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-29, 50-38, 70-52.

Σ.ΕΦ.Α.: Μασούρας 4, Παλαιολόγος 2, Αρβανίτης, Τσιρώνης 17 (3), Καμίλης 2, Τατάνης 10, Τόγιας 26 (3), Κουρής 9.

Πανωλενειακός: Τσάκωνας, Γιαννόπουλος, Μπούκλης 6, Διαμαντόπουλος 14 (1), Μπεκυράς 9 (1), Βλάχος 4, Καραλής, Μπαχούρος, Δανίκας 2, Παπαδόπουλος 17 (2).