Σ.Ε.Φ.Α.-Ν.Ε.Π. 74-65: Άνετα κι ωραία…

Ημερομηνία: 15-03-2019 | Συντάκτης:

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”78443″ img_size=”full”][vc_column_text]Το Σ.ΕΦ.Α. νίκησε στο «Αέθλειον» 74-65 τη Ν.Ε.Π. το βράδυ της Τετάρτης και πλέον θεωρείται σίγουρο πως θα τερματίσει στην 3η θέση στην κανονική περίοδο της Α2 ΕΣΚΑΗ, καθώς δεν απειλείται από τον 4ο Πανωλενειακό και δεν μπορεί να απειλήσει και τη Γαλήνη (έχει αγώνα λιγότερο με τον Κεφαλληνιακό), η οποία υπερέχει στην ισοβαθμία.

Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έφτασε σχετικά άνετα στη νίκη. Ξεκίνησε δυνατά, πήρε προβάδισμα ακόμα και 12 πόντων στο 6ο λεπτό, με τον Τόγια να πετυχαίνει 13 πόντους στην α΄ περίοδο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 6 (39-33). Στο β΄ ημίχρονο, το προβάδισμα της ηλειακής ομάδας κυμάνθηκε από 4 έως 9 πόντους, ήταν εύστοχη στις βολές στο τελευταίο πεντάλεπτο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Ο Τόγιας σταμάτησε στους 26 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Κορακιανίτης, Τατάνης με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-33, 52-47, 74-65.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας 4,  Κορακιανίτης 18 (3), Αρβανίτης, Καμίλης, Τσιρώνης 6 (1), Τατάνης 15 (1), Τόγιας 26 (1), Κουρής 5.

Ν.Ε.Π.: Μπαμπούνης 4, Αποστολόπουλος, Βούλγαρης 9 (3), Ντεντόπουλος 10 (1), Ανδρικόπουλος 9 (1), Θεοχάρης 4, Γουβέλης 4,  Ι. Σπυριδωνίδης 11 (3), Φάλαρης, Σπ. Σπυριδωνίδης 10, Σδούκος 4.

Κεφαλληνιακός   4-15   23

*Η Ν.Ε.Π. έχει ένα μηδενισμό. Εκκρεμούν οι αγώνες Γαλήνη -Κεφαλληνιακός (17/3) και Δύμη-Κεφαλληνιακός (24/3).