Σ.Ε.Φ.Α.-Αχαιός 80-60: Σ.Ε.Φ.Α. για άνοδο!

Ημερομηνία: 01-03-2019 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. νίκησε εύκολα τη δυνατή ομάδα του Αχαιού με 80-60 στο «Αέθλειον» για τη 19η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ και παραμένει στην 3η θέση της βαθμολογίας και στο -2 πλέον από τη 2η Γαλήνη.

Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη έδειξε σε ακόμα ένα παιχνίδι πως αξίζει να πάρει την άνοδο στην Α1 ΕΣΚΑΗ και αυτό θα προσπαθήσει με πολλές πιθανότητες στα πλέι-οφ, τα οποία έχει ήδη εξασφαλίσει.

Οι κιτρινόμαυροι με καλή άμυνα στο α΄ ημίχρονο ξέφυγαν με 15 πόντους με την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα (39-24)  και στο β΄ ημίχρονο δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν ασφαλές προβάδισμα. Στο 30΄ το σκορ ήταν στο +16 και εν τέλει ήρθε η νίκη με εικοσάρα. Εντυπωσιακός ο Τατάνης με 21 πόντους, στην καλύτερή του φετινή εμφάνιση. Τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Κουρής, Κορακιανίτης και Τόγιας, που είχαν και αυτοί διψήφιο αριθμό πόντων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή για τον απροσδόκητο χαμό του Σπύρου Θωμά. Το Δ.Σ. του Σ.Ε.Φ.Α. εκφράζει την βαθύτατη λύπη του για την απώλεια του αθλητή.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-24, 57-41, 80-60.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας, Κορακιανίτης 15 (1), Αρβανίτης, Αγραπίδης 2, Τσιρώνης 8 (2), Καμίλης 4, Τατάνης 21 (2), Τόγιας 14 (2), Κουρής 16.

Αχαιός: Καυκάς, Σκούτας 2, Σιραγας 5 (1), Κοντογιάννης  4, Σταυριανός 7 (1), Δελάρτας 4, Τσενεμπης 12 (1), Σκροπολίθας 6, Διαμαντόπουλος 11, Βαβαρούτας 4, Κυρσανίδης 5.